Teresa Czerwińska kandydatką na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego
W tym roku kończy się kadencja Wernera Hoyera na stanowisku prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Hoyer, wieloletni deputowany do Bundestagu, działacz niemieckiej partii Wolnych Demokratów rozpoczął swoją kadencję w roku 2012.
Znaczenie EIB w ostatnich latach wzrosło. Bank koncentruje się na takich obszarach, jak klimat, środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa i infrastruktura.
Odegrał dużą rolę w zapewnianiu finansowania podczas kryzysów, w tym krachu finansowego w 2008 r. i pandemii Covid-19. W ciągu 60 lat od swojego powstania w latach 1958–2018 EBI zainwestował ponad 1,1 bln euro.
Finansuje przede wszystkim projekty, których nie można w całości sfinansować za pomocą środków dostępnych w poszczególnych państwach członkowskich.
Jest jednym z największych na świecie podmiotów finansujących zielone finanse. W 2019 r. EIB zobowiązał się do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi.
Nie jest finansowany z budżetu UE, ale gromadzi pieniądze na międzynarodowych rynkach kapitałowych, emitując obligacje. Będzie też koordynował finansowanie przez Unię Europejską odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.
Margrethe Vestager faworytką
Faworytką do objęcia stanowiska, zwolnionego przez Hoyera jest wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Jest ona duńską polityczką. W przeszłości pełniła funkcje ministerialne w kilku rządach. W 2014 roku została komisarzem ds. konkurencji w Komisji Europejskiej.
Po wyborach europejskich w 2019 roku ponownie weszła w skład KE. Została jej wiceprzewodniczącą wykonawczą odpowiedzialną za cyfryzację Europy. Już sama jej obecność na liście potencjalnych kandydatów sygnalizuje wzrost znaczenia EIB.
Kandydaturze Margrethe Vestager sprzeciwia się jednak Francja. Duńska polityczka ma bowiem także obywatelstwo amerykańskie, co Francuzi uznają za obciążenie, które może zmniejszyć jej szanse na wybór.
Sprzeciw Francuzów spowodował, że amerykańska ekonomistka Fiona Scott Morton, która została mianowana głównym ekonomistą Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej i miała rozpocząć pracę 1 września 2023 r musiała zrezygnować.
Francuski prezydent Emmanuel Macron chciałby, by EIB finansował rozwój energii jądrowej, co w Unii Europejskiej jest sprawą kontrowersyjną.
Inni kandydaci
Innymi kandydatami do roli prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego są: Daniele Franco – włoski ekonomista, były minister gospodarki i finansów, Nadia Calviño – która była wicepremierem w socjalistycznym rządzie Pedra Sáncheza w Hiszpanii oraz Teresa Czerwińska, która obecnie pełni funkcję wiceprezesa EBI, a w latach 2018-2019 była ministrem finansów polskiego rządu.
Nowy prezes EIB zostanie wyłoniony w drodze konsensusu podczas nieformalnego spotkania ministrów finansów UE w Santiago de Compostela w Hiszpanii, które odbędzie się w połowie września.