Technologie: Przelewy na telefon

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2013.05.foto.046.250xMożna odnieść wrażenie, że banki coraz częściej odchodzą od rywalizacji o klienta konkretnymi produktami. W miejsce tego wyścigu mamy inne - nowe usługi, także z rynku szybkich przelewów.

Krzysztof Maciejewski

Od niedawna działają w Polsce dwa systemy przelewów ekspresowych. Pierwszy – Express Elixir – stworzyła pół roku termu Krajowa Izba Rozliczeniowa. Drugi – Blue Cash – uruchomiła firma Blue Media. W ramach systemu Express ELIXIR przekazywanie środków w ciągu zaledwie kilku sekund dostępne jest dla klientów 6 banków: Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, BRE Banku, ING Banku Śląskiego oraz Meritum Banku. – Kolejnych 15 banków zawarło umowy z KIR S.A. na wdrożenie tego rozwiązania.

W systemie Express ELIXIR będzie uczestniczył Bank Polskiej Spółdzielczości – mówi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A. Poprzez Express ELIXIR środki przekazywane są bezpośrednio z konta nadawcy przelewu na konto odbiorcy, bez wykorzystania kont pośredników. – Dzięki temu dane nadawcy i odbiorcy przelewu nie są w żaden sposób zmieniane, jak to ma miejsce w przypadku rozwiązań konkurencyjnych – zauważa Tomasz Jończyk. Warto dodać, że bezpieczeństwo transakcji dokonywanych przez Express ELIXIR zapewnia rachunek powierniczy prowadzony przez NBP w systemie SORBNET.

Z miesiąca na miesiąc przez Express ELIXIR przechodzi coraz więcej transakcji, co świadczy o jego rosnącej popularności wśród klientów banków. – Średnio każdego dnia system rozlicza ok. 900 transakcji o średniej wartości 4532 zł. W marcu liczba przetworzonych transakcji wyniosła 21 774, a suma obrotów osiągnęła kwotę 98 mln – mówi Tomasz Jończyk.

Palmę pierwszeństwa w dziedzinie błyskawicznych przelewów dzierży jednak konkurent. System przelewów ekspresowych Blue Cash został uruchomiony jeszcze w 2008 r. – Do tej pory za jego pośrednictwem zrealizowaliśmy ponad 3,1 mln transakcji – chwali się Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media. Obecnie Blue Cash umożliwia realizację przelewów ekspresowych do 27 banków. Klienci mogą zlecić przelew ekspresowy z poziomu strony internetowej, aplikacji na smartfonie lub też systemu bankowości elektronicznej. – Z tej ostatniej możliwości mogą obecnie korzystać klienci Alior Sync, mBanku, MultiBanku i Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. Zakładamy, że do końca 2013 r. przelew ekspresowy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI