Technologie: Każda technologia niesie specyficzne zagrożenia

Technologie: Każda technologia niesie specyficzne zagrożenia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z prof. dr. hab. Wojciechem Cellarym, kierownikiem Katedry Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Serwisy społecznościowe, internet rzeczy, rozszerzona rzeczywistość, biometria – który z tych obszarów jest najmniej bezpieczny?

– Każdy z nich niesie pewne zagrożenia dla użytkownika.

To omówmy je po kolei. Zacznijmy od mediów społecznościowych…

– W tym wypadku ludzie z własnej nieprzymuszonej woli dzielą się swoją prywatnością teoretycznie z tymi, którzy życzą nam dobrze. W praktyce jednak okazuje się, że o naszych prywatnych sprawach dowiadują się również ci mniej nam życzliwi.

Internet rzeczy?

– Tu pojawiają się zagrożenia polegające na tym, że mamy do czynienia z urządzeniami niewidocznymi dla nas, np. czujnikami i układami wmurowanymi w ścianę lub wbudowanymi w urządzenia elektroniczne, takie jak lodówka itp. Często w ogóle nie jesteśmy świadomi tego, co mamy w domu i jak to działa.

Rozszerzona rzeczywistość?

  Ona niesie niebezpieczeństwo polegające na tym, że kamera wychwytuje również rzeczy, które nie są naszym głównym celem. Kamera filmuje nie tylko to, na co patrzę, ale także np. pana. A więc używając tego rodzaju przyrządów, możemy naruszyć prywatność osób postronnych. Ludzi, których jedyną winą jest to, że są niedaleko okularów z kamerą użytkownika wzbogaconej rzeczywistości.

Biometria?

– Jej ogromną wadą jest fakt, że jest nieusuwalna.

To wada?!

– Tak, bo jeśli moje hasło zostanie, jak to się ładnie mówi, skompromitowane, to mogę je zmienić na nowe. Natomiast ręki czy oka nie da się wymienić. To elementy ciała, które są związane z nami na całe życie i w efekcie pozwalają hakerom powiązać pseudonimy, bo jedną z metod rozwiązania problemu ochrony prywatności jest posiadanie wielu wirtualnych tożsamości na potrzeby różnych serwisów internetowych –  z konkretną osobą. Reasumując, każda technologia ma swoje ogromne zalety, ale też niesie dla użytkownika różne specyficzne zagrożenia.

Jednak z niektórych serwisów, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI