Technologie: IT w bankach znowu w cenie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Widać już, że kryzys zmienił podejście banków do inwestycji informatycznych - twierdzą dostawcy IT. Planowane i realizowane obecnie projekty są nastawione na utrzymanie i pozyskanie klienta, mają też być szybkie i dać wymierne oszczędności. Ale najważniejsze, że znowu się pojawiają.

Wiesław Waliszewski

Załamanie, jakie przeżył światowy sektor finansowy jesienią 2008 r. nie przełożyło się w Polsce na inwestycje banków w IT. Szefowie tych firm jeszcze na początku 2009 r. uważali, że kryzys spowoduje jedynie nieznaczne zmniejszenie bankowych inwestycji informatycznych. Również same instytucje finansowe twierdziły, że mimo problemów nie zmniejszają na nie wydatków. W przeprowadzonym w drugiej połowie ubiegłego roku przez KPMG, a współorganizowanym przez „Miesięcznik Finansowy BANK” badaniu „Efektywność organizacji IT w bankach”, ankietowane instytucje finansowe twierdziły, że utrzymują nakłady inwestycyjne na IT. Jeśli chodzi o 2010 r., to 20 proc. banków komercyjnych przewidywało wzrost wydatków inwestycyjnych, 30 proc. spadek, 30 proc. utrzymanie takiego samego poziomu jak w 2009 r. Natomiast 34 proc. banków spółdzielczych zakładało wzrost wydatków, a tylko 3 proc. spadek. Zmieniła się jednak struktura inwestycji – w roku 2008 banki komercyjne wydały na sprzęt IT i telekomunikacyjny 52 proc. budżetu inwestycyjnego, a 48 proc. proc. na oprogramowanie, natomiast w 2009 r. sytuacja się odwróciła – na sprzęt wydano 42 proc., a na oprogramowanie 58 proc. Takie proporcje mogą oznaczać – zdaniem autorów raportu – że kontynuowane były już rozpoczęte lub realizowane zaplanowane projekty. A co z nowymi?

Czas na refleksję

– Kryzys nie wywołał paniki na polskim rynku – mówi Mariusz Nowak, partner w firmie doradczej Infovide-Matrix. – Rzeczywiście instytucje bankowe w pewnym momencie wstrzymały rozmowy o inwestycjach w IT. Chodziło im o czas do zastanowienia, refleksji, ale nie oznaczało rezygnacji z wprowadzania nowych rozwiązań.

Robert Hegmit

dyrektor generalny Pionu Bankowo-Finansowego w Sygnity

Są obecnie trzy główne powody skłaniające banki do inwestycji w informatykę:

  • spełnienie wymogów prawnych,
  • usprawnienie obsługi klientów,
  • dążenie do poszerzenia oferty produktowej.

Oceny (nieoficjalne) innych dostawców są bardziej dosadne. Mówią oni o rocznej, a nawet półtorarocznej przerwie w rozmowach z bankami o nowych rozwiązaniach. – Teraz już drugi kwartał obserwujemy wzrost aktywności banków, zdecydowanie wzrosła liczba zapytań z ich strony – stwierdza Robert Hegmit, dyrektor generalny Pionu Bankowo-Finansowego w Sygnity. – Jednak wcześniej, jeśli chodzi o nowe projekty, przez trzy kwartały naprawdę niewiele się działo.

Takie przyhamowanie było możliwe m.in. dlatego, że na szczęście dla polskich instytucji finansowych załamanie przyszło w momencie, gdy ich najważniejsze systemy IT nie są jeszcze przestarzałe technologicznie. Według badań DiS przeciętny okres życia krytycznych aplikacji bankowych wynosi 10 lat. A większość systemów informatycznych naszych dużych banków ma obecnie nie więcej niż 9 lat.

Natomiast czynnikami, które w zeszłym i obecnym roku zmuszają instytucje finansowe do inwestycji w IT są regulacje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI