Technologie i techniki: Zewnętrzny strażnik

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2008.12.foto.82.a.150xBank Współpracy Europejskiej, który jest w trakcie zmiany nazwy na Meritum Bank, przez kilkanaście lat realizował transakcje zagraniczne za pośrednictwem własnej infrastruktury dostępowej do sieci SWIFTNet. W pewnym momencie zdecydował się jednak na jej outsourcing.

Dziś, po kilku miesiącach od zakończenia projektu, przedstawiciele BWE nie mają wątpliwości, że była to słuszna decyzja. Outsourcing nie tylko zmniejszył koszty związane z rozbudową infrastruktury, ale przede wszystkim odciążył departament informatyki banku. To w konsekwencji pozwoliło skoncentrować się na opracowaniu nowej oferty dla klientów.

SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej założone w 1973 r. przez 239 banków z 15 krajów z całego świata. SWIFT utrzymuje sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji i transakcji pomiędzy bankami, domami maklerskimi i innymi instytucjami finansowymi. Za jej pośrednictwem dziennie realizowanych jest ponad 15 milionów operacji.

SWIFT jest jedyną siecią, za pośrednictwem której można realizować transakcje zagraniczne o charakterze globalnym. Przez wiele lat dostęp do niej wymagał zbudowania własnej infrastruktury informatycznej. Od niedawna istnieje możliwość outsourcingu dostępu do sieci SWIFTNet. Taką usługę oferuje Krajowa Izba Rozliczeniowa SA, posiadająca status SWIFT Service Bureau.

PROJEKT DO ROZPATRZENIA

O tej możliwości Tomasz Wolański, dyrektor Departamentu Usług Informatycznych w Banku Współpracy Europejskiej dowiedział się w ubiegłym roku. – KIR SA jest z naszego punktu widzenia instytucją szczególną. Oprócz tego, że jest graczem biznesowym, jest także instytucją regulowaną – podlega kontroli i weryfikacji, zatem gwarantuje bezpieczeństwo, szczególnie pożądane w sektorze bankowym. Zaczęliśmy więc poważnie rozważać możliwość outsourcingu, zwłaszcza że koncepcja dostępu do sieci SWIFT ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI