Technologie i techniki: W kierunku e-płatności

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.01.foto.56.a.150xCzy bankowość elektroniczna stanie się wkrótce podstawowym źródłem przychodów dla banków, a takie rozwiązania jak BILIX będą standardowym elementem ich oferty? Uczestnicy "Klubu e-biznesu", zorganizowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA, nie mają wątpliwości, że tak się stanie.

JANUSZ GROBICKI

Klub e-biznesu to kontynuacja dotychczasowych spotkań „Klubu ELIXIR” w nowej, zmienionej formule. Spotkanie odbyło się 10 grudnia 2008 r. w warszawskim hotelu Hyatt. Wzięli w nim udział m.in. Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP, Jacek Komaracki, prezes zarządu Inteligo Financial Services SA oraz Marcin Kowalski,dyrektor Departamentu Obsługi Polis i Składek Link4 TU SA.

NIE TYLKO ROZLICZENIA

Witając licznie przybyłych gości, Kazimierz Małecki, prezes zarządu KIR SA, podkreślił, że program „Klubu e-biznesu” skierowany jest przede wszystkim do środowiska bankowego, instytucji finansowych i przedsiębiorstw. Nowy Klub nawiązuje do wieloletniej tradycji Klubu ELIXIR, ale dzięki rozszerzonej formule zamierza łączyć tematykę związaną z działalnością rozliczeniową z zagadnieniami dotyczącymi elektronicznej gospodarki. – Wdrażając innowacyjne i nowoczesne rozwiązania w dziedzinie elektronicznej wymiany informacji pomiędzy bankami, przedsiębiorcami i administracją publiczną oraz proponując ich wykorzystanie naszym partnerom, łączymy e-biznes – stwierdził Kazimierz Małecki.

Podczas spotkania Klubu odbyły się dwie sesje. Pierwsza, dotyczyła nowych produktów i możliwości w dziedzinie rozliczeń, natomiast druga została poświęcona wymianie poglądów na temat prezentacji opracowanego przez KIR SA i funkcjonującego na rynku pod własną marką BILIX – nowego systemu realizacji masowych płatności z wykorzystaniem bankowości internetowej, oraz przyszłości e-biznesu.

DOCENIAMY E-BANKOWOŚĆ

Obecni na spotkaniu prelegenci zwrócili uwagę, że istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na popularność takich usług, jak BILIX – coraz bardziej aktywne staje się pokolenie wychowane w epoce internetu, doskonale poruszającesię w świecie nowych technologii, stale zwiększa się także liczba gospodarstw domowych korzystających z szerokopasmowego dostępu do sieci. Z tego też powodu należy oczekiwać rosnącego zainteresowania bankowością elektroniczną, a także związanych z nią usług.

Tę tezę potwierdzają statystyki Związku Banków Polskich, z których wynika, że tylko w ciągu 18 miesięcy liczba rachunków bankowych z dostępem poprzez internet – zarówno indywidualnych, jak i firmowych – wzrosła o ponad 2 miliony. Wątpliwości nie pozostawia także raport TNS OBOP, opublikowany w zeszłym roku. Wynika z niego, że aż 42 proc. Polaków chciałoby otrzymywać za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej faktury za usługi masowe: energię elektryczną, gaz, telewizję kablową czy mieszkanie.

BILIX to pierwsza w Polsce usługa oparta na zasadzie popularnego na całym świecie systemu EBPP (Electronic Bill Presentment and Payment), czyli Elektronicznej Prezentacji i Płatności Rachunków, umożliwiająca otrzymywanie faktur za usługi masowe za pośrednictwem systemu bankowości internetowej. Dzięki tej usłudze klienci ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI