Technologie: Czym się kierować przy wyborze dostawcy IT, by działać zgodnie z Rekomendacją D

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Do końca 2014 r. banki powinny dostosować się do Rekomendacji D w obszarze zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego. Lista zaleceń sformułowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego jest konsekwencją m.in. gromadzenia i przetwarzania przez instytucje finansowe coraz większych wolumenów danych, a z drugiej strony - rosnącej popularności usług kolokacyjnych, hostingowych i cloud computingu. Dlatego zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w obszarze IT nigdy nie miało tak dużego znaczenia, jak dziś. I choć KNF ma tego świadomość, to część sektora finansowego może nie rozumieć celowości regulacji.

Bogdan Bednarski

Instytucje finansowe i ich klienci w coraz większym zakresie funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości. Jak przypomina Narodowy Bank Polski, prawie 90 proc. otrzymuje wynagrodzenia przelewem, 77 proc. posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a 66 proc. kartę płatniczą1. Na popularności zyskują również bankowość mobilna i analizy Big Data, które umożliwiają instytucjom finansowym skuteczniejsze targetyzowanie oferty.

Wyzwanie tylko dla działów IT? Tym pilniejsze staje się wdrożenie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa, i to zarówno przez większe, jak i mniejsze podmioty sektora finansowego. Rzeczywistość jest jednak inna.

– O ile duże banki są raczej dość poprawnie zabezpieczone i mają świadomość ryzyka określonego w Rekomendacji D, o tyle w mniejszych instytucjach (np. w bankach spółdzielczych) nie zawsze poziom wiedzy jest wystarczający, przez co dominuje wybiórcze podejście do zapewnienia bezpieczeństwa. Problem też często spycha się na barki działów IT – mówi Andrzej Kawiński, prezes Instytutu Analiz i Prognoz Rynkowych.

Tymczasem KNF nie tylko sprecyzował adresatów rekomendacji (zarządy banków i rady nadzorcze), ale też określił obszary, w których zalecenia powinny być wdrożone (departamenty informatyki, ryzyka, biznesu i bezpieczeństwa). Regulator również dużo uwagi poświęcił na zdefiniowanie prawidłowej współpracy pomiędzy wymienionymi obszarami. Wszystko po to, by dostosowanie do Rekomendacji D było rzetelne i kompleksowe, obejmujące zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa zasobów, reguły komunikacji i współpracy między wspomnianymi obszarami, jak i skuteczne scenariusze i procedury na wypadek awarii.

– Nie wystarczy zatem kupić dokumentację, co – niestety – część banków praktykuje, definiując zalecenia KNF jako kolejne utra- pienie. To błąd. Tym większy, że dostosowanie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI