Technologia. Ludzie. Urządzenia. Wyglądając poza horyzont w kierunku nowej granicy.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Tnowe.technologie.01.250xechnology Frontiers, program The Economist Group, powraca. W tym roku tematem przewodnim będą ludzie i urządzenia.

W miarę jak komunikacja urządzeń, robotyka, analiza danych i liczne inne technologie przenikają biznes i społeczeństwo, rola ludzkiej wyobraźni i intuicji wydaje się być coraz bardziej ograniczona.

Tegoroczny program Technology Frontiers sprawdzi jak firmy z różnych sektorów podchodzą do wyzwania, które polega na zapewnieniu, że technologia jest odpowiednio uzupełniania przez ludzką inteligencję i wyobraźnię. W jaki sposób organizacje sprawiają, że technologia i ludzie się nawzajem wzbogacają, a nie konkurują ze sobą?

Program wspierany przez sponsora założycielskiego, Ricoh Europe, składa się z projektu badań, przeprowadzonych pod kierownictwem Denisa McCauley’a z Economist Intelligence Unit i 2-dniowej konferencji, po raz kolejny prowadzonej przez Toma Standage’a, redaktora działu techniki w The Economist. Podczas konferencji szczegółowo poruszona zostanie kwestia tego jak technologia przedefiniowuje to kim jesteśmy, a zwłaszcza poniższe tematy:

Sprawa dla wyobraźni

Automatyzacja spowodowana technologią jest coraz bardziej powszechna w działach HR i innych funkcjach back-office. Ale jak daleko może się posunąć automatyzacja w działach, gdzie znajdują się „kreatywne dusze” organizacji, takich jak badania i rozwój czy marketing? W jakich obszarach biznesu kreatywność ludzka w największym stopniu została zastąpiona przez technologię?

Roboty w sali lekcyjnej?

Jeśli, jak przewidują niektórzy, roboty zastąpią nauczycieli – w jaki sposób będą monitorowane reakcje studentów na roboty i w jaki sposób będą analizowane rezultaty?

Lekarze i pacjenci

Niektóre diagnozy i terapie stają się zarządzane przez technologię – w jaki sposób szpitale i inne instytucje będą przypisywać odpowiedzialność za rezultaty – włączając w to też rezultaty negatywne?

Ryzykowne decyzje finansowe?

Pula przeznaczana na inwestowanie w zarządzanie ryzykiem wzrasta – w jaki sposób instytucje finansowe pogodzą swoje uzależnienie od technologii z osobistą odpowiedzialnością wykonawczą? I jak bardzo zautomatyzowane powinny się stać transakcje na linii bank-klient?

Obywatele, rząd i decydenci

Wprowadzenie służby publicznej online pomogło rządom usprawnić interakcje z obywatelami. Ale w jaki sposób rządy określą kiedy urzędnik państwowy powinien się włączyć w daną sprawę? I czy kształtowanie polityki również będzie zależne od technologii?

Sieci społecznościowe dla produkcji

Podczas gdy automatyzacja usprawnia produkcję masową, technologie takie jak druk 3D i sieci społecznościowe pozwalają na włączenie ludzi z powrotem do cyklów produkcyjnych. Jakie są tego konsekwencje dla rożnej wielkości firm produkcyjnych?

Najlepsze doświadczenie klienta

Sektor retail ma prawdopodobnie większą potrzebę utrzymywania relacji z klientem niż inne sektory. Technologie konsumenckie stają się coraz bardziej wyrafinowane – w jaki sposób detaliści dobiorą odpowiedni mix ludzi i urządzeń?

Przyszłość intuicyjnego podejmowania decyzji

Jak daleko może zajść technologia w automatyzacji decyzji w organizacjach? W jaki sposób sprawić, że ludzka inteligencja i intuicja będą nadal odgrywały rolę w procesie podejmowania decyzji w zarządach?

Tom Standage, redaktor działu techniki w The Economist, globalny autorytet w dziedzinie technologii i kwestii biznesowych, znajdujący się na liście Top 100 digital power brokers magazynu Wired, po raz kolejny opowie o swoich 10 top technologiach, na które należy zwrócić uwagę w latach 2013 i 2014. Komentując tegoroczny program, Tom Standage powiedział: „Celem Technology Frontiers jest spojrzenie poza nowe technologie same w sobie i zbadanie ich w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę ich wpływ na to jak żyjemy i pracujemy i na społeczeństwo jako całość. W przypadku technologii, która dotyka każdej części naszego życia, przyjęcie takiego podejścia staje się bardziej istotne.”

Carsten Bruhn, wiceprezes wykonawczy, Ricoh Europe powiedział: „Program The Economist, sponsorowany przez Ricoh po raz drugi, będzie idealnym forum współpracy i wymiany opinii (dla liderów biznesowych z całego świata) na temat tego w jaki sposób w przyszłości zarządzać zmianą powodowaną przez technologię. Istotne jest, aby nie bagatelizować zmian powodowanych przez technologię i, aby obok tego, organizacje robiły przeglądy swoich procesów biznesowych, aby łączyć swoich pracowników z technologią. Robiąc tak, organizacje mogą kreować środowisko pracy, w którym kreatywność ludzka i innowacje są gotowe na sukces.”

Prelegenci, którzy potwierdzili swój udział podczas Technology Frontiers 2013, które odbędzie się 5-6 marca 2013 r. to między innymi: Will Self, powieściopisarz i dziennikarz, Lane Greene, korespondent biznesowy z The Economist. Wystąpią oni w panelu dotyczącym tego w jaki sposób technologia nie tylko zmienia sposób komunikowania się, ale także istotnie zmienia naturę naszych relacji, a nawet nasz sposób myślenia. Jaron Lanier, informatyk, będzie mówił o tym w jaki sposób technologia zmienia ludzi i dlaczego się tego obawia.

Tak jak przypomniał nam Bran Ferren z Applied Minds podczas Technology Frontiers 2012, biznes i społeczeństwo to tylko początek długiej krzywej rozwoju technologii. Ciąg dalszy podczas Technology Frontiers 2013.