Tauron zakłada istotny wzrost nakładów inwestycyjnych w OZE w 2022 roku

Tauron zakłada istotny wzrost nakładów inwestycyjnych w OZE w 2022 roku
Elektrownia Jaworzno II Fot. Radosław Kaźmierczak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tauron zakłada w przyszłym roku istotny wzrost nakładów inwestycyjnych w obszarze OZE - poinformował Jerzy Topolski, wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem. CAPEX w segmencie dystrybucji może być zbliżony rdr.

Organizacja prowadzi development projektów OZE, w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć efekty w konkretnych wydatkach, a tym samym istotny wzrost capeksu w tym zakresie.

– powiedział Topolski na wideokonferencji.

Tauron będzie rozwijać się głównie w obszarze fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej

Dodał, że spółka będzie rozwijać się głównie w obszarze fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej.

Po trzech kwartałach 2021 r. nakłady inwestycyjne grupy Tauron wyniosły 2,0 mld zł i były niższe o 28 proc. rdr. Jak podano, wynika to przede wszystkim ze spadku nakładów związanych z projektem budowy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Największe środki zostały poniesione w segmencie dystrybucja (1,4 mld zł).

W obszarze OZE nakłady inwestycyjne wyniosły 49 mln zł

Wiceprezes Jerzy Topolski poinformował też, że przyszłoroczny CAPEX w segmencie dystrybucji może być zbliżony rdr.

Pytany o model zwrotu z inwestycji w segmencie dystrybucji w 2022 roku powiedział, że trwają rozmowy z URE, ale może być on podobny jak w tym roku, a „nawet może nieco korzystniejszy”.

Grupa Tauron pracuje nad planem finansowym na 2022 rok. Założenia planuje przedstawić przy okazji publikacji wyników za ten rok.

PGE i Tauron złożyły niedawno do UOKiK wniosek w sprawie wspólnego utworzenia podmiotu produkującego i wprowadzającego do obrotu energię elektryczną. Jak poinformował Tauron, współpraca dotyczy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Czytaj także: PGE i Tauron chcą wspólnie produkować i wprowadzać do obrotu energię; jest wniosek do UOKiK >>>

Wiceprezes Topolski poinformował w czwartek, że umowa z PGE dotyczy jedynie offshore, a żadna koncentracja grup nie jest analizowana ani w spółce, ani na szczeblu rządowym.

Źródło: PAP BIZNES