TAURON i Microsoft przetestują we Wrocławiu inteligentne usługi dla miasta

TAURON i Microsoft przetestują we Wrocławiu inteligentne usługi dla miasta
Ewa Drozd, Microsoft oraz Krzysztof Surma, TAURON Polska Energia. Źródło: Microsoft
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy TAURON i Microsoft zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej. Jednym z kluczowych obszarów porozumienia jest wspólne działanie w obszarze Inteligentnego Miasta we Wrocławiu, czytamy w komunikacie Microsoft.

To pierwszy taki projekt w Polsce, w którym lider rynku energetycznego i globalny dostawca rozwiązań chmurowych łączą siły na rzecz dostarczenia innowacyjnych usług podnoszących jakość życia mieszkańców.

We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in. wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście

W ramach projektu Inteligentne Miasto TAURON, przy wsparciu technologii Microsoft, dostarczy wrocławianom usługi, które wpłyną  na oszczędność energii, usprawnienie ruchu ulicznego, zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę środowiska. Mieszkańcy będą mieli dostęp do przydatnych informacji o jakości powietrza, wolnych miejscach parkingowych oraz natężeniu ruchu.

‒ Priorytetem TAURONA jest transformacja firmy i budowa wartości w obszarze nowoczesnej energetyki, a innowacje są jednym z istotnych narzędzi jej przeprowadzenia. Infrastruktura energetyczna staje się dziś kluczową platformą dla poszerzenia spektrum świadczonych przez nas usług i powinniśmy tę szansę wykorzystać.

Dzięki cyfryzacji możemy angażować się w nowe obszary biznesowe podejmując, zależnie od potrzeby biznesowej, współpracę z koncernami technologicznymi, ośrodkami naukowo-badawczymi czy startupami – wyjaśnia Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów TAURON Polska Energia.

‒ W obszarze Smart City wraz z Microsoftem budujemy naszą ofertę usług dla miast. We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in. wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście  – dodaje wiceprezes TAURONA.

Infrastruktura i dane, którymi dysponuje TAURON, otwierają dostęp do obszarów, które realnie wpływają na środowisko i jakość życia mieszkańców.

Smart City to złożony mechanizm technologiczny, społeczny i infrastrukturalny, który musi sprostać zmieniającej się rzeczywistości. Rozwiązaniem są technologie, pozwalające na analizę wielu danych i w konsekwencji wdrażanie projektów podnoszących poziom funkcjonowania miast.

Czytaj także: Serock z Huawei wspólnie tworzą SmartCity

Inteligentny ekosystem dla miasta

Współpraca TAURONA z Microsoft ma na celu stworzenie uniwersalnego systemu operacyjnego dla miasta, który w przyszłości znalazłby zastosowanie w wielu polskich aglomeracjach.

W ramach projektu Microsoft udostępni środowiska informatyczne Azure oraz Power BI, które posłużą do opracowania platformy do analizowania danych. Dzięki czemu możliwe będą wizualizacja i raportowanie danych oraz budowanie modeli predykcyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa informacji.

Za sprawą sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy, wiele usług z jakich korzystają miasto i jego mieszkańcy można znacznie zoptymalizować. Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych.

Sztuczna inteligencja pomoże w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków.

Synergia nowoczesnych technologii informacyjnych z projektami z obszaru energetyki, środowiska, mobilności i zarządzania skutkują konkretnymi rozwiązaniami dla poprawy standardu życia mieszkańców i zrównoważonego rozwoju

TAURON przy wsparciu chmury Microsoft stworzy środowisko, które będzie dostarczać miastu lepsze usługi lub całkowicie nowe rozwiązania, podnosząc komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

‒ Strategiczna współpraca Microsoft i TAURON to historyczny moment zarówno dla sektora energetycznego, jak i sposobu funkcjonowania miast. Technologia daje możliwość spółkom z branży energetycznej, takim jak TAURON, odnalezienia przestrzeni na lepsze wykorzystanie ich możliwości i zasobów oraz stworzenia unikalnych modeli biznesowych.

Po raz pierwszy ma miejsce sytuacja, w której synergia nowoczesnych technologii informacyjnych z projektami z obszaru energetyki, środowiska, mobilności i zarządzania skutkują konkretnymi rozwiązaniami dla poprawy standardu życia mieszkańców i zrównoważonego rozwoju – mówi Ewa Drozd, członek Zarządu w polskim oddziale Microsoft.

Czytaj także: Witajcie w Night… Smart City, wyzwania prawno-regulacyjne dla internetu rzeczy i inteligentnego miasta

Nowe kompetencje

Współpraca obejmie również budowę Centrum Kompetencyjnego, w ramach którego Microsoft przeprowadzi szereg warsztatów dla pracowników TAURON, uwzględniających wizję cyfrowej transformacji.

Transfer kompetencji oraz wiedzy w zakresie wykorzystania środowiska Azure oraz aplikacji Power BI ma wesprzeć spółkę energetyczną w rozwoju jej oferty z obszaru inteligentnych miast oraz planowaniu wielopoziomowej transformacji cyfrowej w TAURON.

Podpisanie strategicznego partnerstwa pomiędzy TAURON i Microsoft miało miejsce 29 września 2021 roku, podczas VII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

Czytaj także: Raport specjalny | SZTUCZNA INTELIGENCJA W FINANSACH | Smart bank w smart city

Źródło: Microsoft