Tarcza antykryzysowa: pożyczki dla mikroprzedsiębiorców będą umarzane bez konieczności składania wniosku

Tarcza antykryzysowa: pożyczki dla mikroprzedsiębiorców będą umarzane bez konieczności składania wniosku
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pożyczki, udzielane mikroprzedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą umarzane bez konieczności składania wniosków, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Min. @MarlenaMalag: #pożyczki, udzielane mikroprzedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej będą umarzane bez konieczności składania wniosków #TarczaAntykryzysowa @MRPiPS_GOV_PL

Dotychczas przyznano mikroprzedsiębiorcom blisko 1,1 mln pożyczek w łącznej wysokości prawie 5,2 mld zł.

„Pożyczki te mogą być umarzalne […]  pod warunkiem, że przez trzy miesiące dana firma prowadzi działalność” – powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów >>>

Umorzenie z automatu

„Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o umorzenie. To umorzenie będzie następowało z automatu. […] Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG czy dana firma spełniła ten warunek, bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby o umorzenie można się starać” – wyjaśniła.

Jeden z instrumentów tarczy antykryzysowej

Mikropożyczki o wartości do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców to jeden z instrumentów tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek o umorzenie mikropożyczki. O automatyczne umarzanie (bez konieczności składania wniosku) apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Maląg poinformowała, że do wczoraj wpłynęło około 1,5 mln wniosków o mikropożyczki. Na terenie kraju zrealizowano dotychczas 69% złożonych wniosków. Rozwiązanie to obowiązuje od 1 kwietnia.

Źródło: ISBnews