Tarcza antykryzysowa: BGK umożliwił firmom pozyskanie 5,5 mld zł kredytów

Tarcza antykryzysowa: BGK umożliwił firmom pozyskanie 5,5 mld zł kredytów
Konferencja prasowej w firmie Monolit z Zambrowa Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji de minimis z pakietu pomocowego BGK. Dzięki nim przedsiębiorcy uzyskali kredyty o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. Zmiana zasad w programie gwarancji de minimis to jedno z pierwszych rozwiązań wprowadzonych do tarczy antykryzysowej.
Już prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji de minimis z pakietu pomocowego @BGK_pl #TarczaAntykryzysowa #BGK

Spośród programów pomocowych BGK to właśnie gwarancje de minimis cieszą się dotychczas największym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dynamika wzrostu udzielonych gwarancji w czasie pandemii, w porównaniu do okresu z początku 2020 roku, wynosi aż 170 proc. Przedsiębiorcy dostrzegają skuteczność rozwiązania oferowanego przez BGK. Potwierdzają to dane z badania kondycji MŚP w czasie pandemii* – aż 8,7 proc. badanych deklaruje, że skorzystało lub planuje skorzystać z gwarancji de minimis.

Ochrona miejsc pracy

Podczas konferencji prasowej w firmie Monolit z Zambrowa, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że priorytetem działań rządu jest ochrona miejsc pracy.

– Dowiedziałem się że firma, dzięki naszej tarczy, ma zamiar zatrudniać nowych pracowników, uruchamia nowe linie technologiczne, eksportuje do 15 krajów. Ten eksport trochę przygasł, ale firma szuka nowych klientów, nowych rynków zbytu, a do tego potrzebni są pracownicy. To jest pierwszy promyk nadziei, że wchodzimy z powrotem na ścieżkę rozwoju. To było możliwe dzięki tarczy antykyzysowej. Firma Monolit korzysta z trzech różnych produktów tarczy antykryzysowej: z gwarancji de minimis, ale także z Tarczy Finansowej, czyli z bezpośrednich dotacji państwa polskiego na ratowanie miejsc pracy.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: BGK dopłaci do oprocentowania kredytów dla firm dotkniętych skutkami COVID-19 >>>

Już 19 marca, a zatem w pierwszych dniach pandemii, bank zwiększył poziom zabezpieczenia kredytu gwarancją z 60 proc. do 80 proc. kredytu. Dodatkowo BGK wydłużył okres gwarancji – z 27 do 39 miesięcy, a także zrezygnował z prowizji za pierwszy rok (wcześniej wynosiła 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku). Maksymalna wartość gwarancji to 3,5 mln zł. Szybkie wprowadzenie zmian było możliwe dzięki ogromnej mobilizacji resortów finansów i rozwoju, państwowego banku rozwoju oraz banków kredytujących.

– Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie współpracuje z polskim rządem i włączył się we wsparcie gospodarki. Można powiedzieć, że nasze rozwiązania były dostępne dla przedsiębiorców, zanim tarcza antykryzysowa została formalnie przyjęta przez parlament – tym pierwszym lekarstwem na kryzys była właśnie zmiana w zasadach udzielania gwarancji de minimis. Pomocą objęliśmy wszystkie firmy i wszystkie branże. Łącznie w Banku Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy 10 programów pomocowych dla firm każdej wielkości, od wspomnianych gwarancji de minimis dla MŚP, do Funduszu Gwarancji Płynnościowych dla największych firm- mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

O gwarancje de minimis na korzystniejszych warunkach najczęściej ubiegają się mikroprzedsiębiorstwa

O gwarancje de minimis na korzystniejszych warunkach najczęściej ubiegają się mikroprzedsiębiorstwa (ponad 5,8 tys. udzielonych gwarancji) i – małe firmy (ponad 2,1 tys. udzielonych gwarancji). Kredyt zabezpieczony gwarancją BGK dostało także ponad 700 średnich firm.

Jedną z takich firm jest Monolit, producent okien z Zambrowa na Podlasiu. Firma powstała w 2007 r. jako przedsiębiorstwo handlowe, a od 2014 r. zajmuje się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej z PCV i aluminium. Dzisiaj zatrudnia 200 osób. – Polska jest liderem w eksporcie okien i drzwi w Europie. W zeszłym roku sporo zainwestowaliśmy w rozwój firmy i w tym roku też mamy takie plany – chcemy rozszerzyć działalność, w szczególności eksportową i zwiększyć zatrudnienie o 10 proc. Skutki pandemii odczuliśmy najmocniej w kwietniu, jednak nie wstrzymaliśmy produkcji, w czym pomógł nam kredyt z gwarancją de minimis – mówi Michał Godlewski, założyciel firmy Monolit.

Z programu najczęściej korzystają branże transportowa i budowlana

Z programu najczęściej korzystają branże transportowa i budowlana, a także firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym. Średnia wartość kredytu zabezpieczonego gwarancją to 566 tys. zł.

Z programu de minimis mogą korzystać firmy z sektora MŚP. Z myślą o dużych i średnich firmach BGK uruchomił także Fundusz Gwarancji Płynnościowych, który umożliwia objęcie gwarancją kredytu obrotowego do 80 proc. wartości. Wartość kredytu nie może przekroczyć 250 mln zł, a gwarancji udzielają banki komercyjne do końca roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest przygotowany do zabezpieczenia gwarancjami kredytów o wartości 120-130 mld zł.

Program gwarancji de minimis ruszył w 2013 roku. Od tego czasu skorzystało z niego już ponad 160 tysięcy firm. Gwarancje objęły kredyty na łączną kwotę 126 mld zł. Dzięki programowi powstało lub zostało utrzymanych ponad 200 tys. nowych miejsc pracy. Dziś to skuteczne wsparcie w przetrwaniu okresu finansowej niepewności.

Więcej informacji na temat gwarancji oraz innych programów pomocowych BGK można znaleźćna stronie banku w zakładce „Pakiet pomocy dla firm”.

„Kondycja MŚP w okresie pandemii koronawirusa” badanie MŚP w okresie 14 – 25 kwietnia i 27 kwietnia – 8 maja przeprowadzone przez BGK.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK