Tarcza 6.0: prawie 49 mln złotych jest już na kontach przedsiębiorców

Tarcza 6.0: prawie 49 mln złotych jest już na kontach przedsiębiorców
Fot. stock.adobe.com / ink drop
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na konta przedsiębiorców trafiła pierwsza transza - 48,6 mln zł - świadczeń postojowych z Tarczy 6.0. Ponadto w ten weekend pierwsi przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłacania składek za listopad 2020 r. Płatnicy, którzy mają założone konta na PUE ZUS, będą mogli od razu zobaczyć efekty zwolnienia (w saldzie konta). W przyszłym tygodniu zamieścimy na profilach płatników informację o zwolnieniu - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 30 grudnia 2020 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już pierwsze wnioski o pomoc.

‒ Robimy wszystko, aby pomoc trafiła do wnioskujących jak najszybciej. Pierwsze 23,6 tys. wypłat na kwotę 48,6 mln zł trafiło już na konta.

To pokazuje, że elektroniczny system wnioskowania sprawdza się. Dzięki temu szybciej weryfikujemy wnioski i szybciej przekazujemy środki na konta – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Tarcza 6.0: zwolnienie ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe tylko po złożeniu e-wniosku

Prof. Uścińska zapowiada także, że w ten weekend pierwsi przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłacania składek za listopad 2020 roku.

– Informacje o zwolnieniu zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych – wyjaśnia szefowa ZUS.

Tylko e-wnioski

Wszystkie wnioski o świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Elektroniczny system wnioskowania sprawdza się. Dzięki temu szybciej weryfikujemy wnioski i szybciej przekazujemy środki na kont

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Czytaj także: Tarcza 6.0: do kiedy przedsiębiorcy powinni złożyć deklaracje rozliczeniowe?

Świadczenia postojowe dla kolejnych grup

Zgodnie z Tarczą 6.0 więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy.

Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż już mogą składać wnioski (od 16 grudnia 2020 roku).

Od końca grudnia 2020 r. ZUS zaczął przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Czytaj także: Tarcza 6.0 z podpisem prezydenta, które firmy poszkodowane przez COVID-19 mogą starać się o wsparcie?

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS