Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP: w 2021 roku liczba spraw sądowych ws. kredytów frankowych może wzrosnąć o ok. 40 tys.

Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP: w 2021 roku liczba spraw sądowych ws. kredytów frankowych może wzrosnąć o ok. 40 tys.
Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich (fot. ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W I połowie 2021 roku liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, zwiększyła się o 19,7 tys. i w całym 2021 roku przybyć może łącznie ok. 40 tys. takich spraw - poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Według danych zebranych przez ZBP pod koniec czerwca 2021 roku przed polskimi sądami toczyło się 58.419 spraw dotyczących kredytów walutowych, z czego w II instancji było 3.565 spraw (6 proc.).

Według tych danych w ciągu czerwca 2021 r. przybyło 3,6 tys. nowych spraw, natomiast od początku 2021 roku przybyło 19,7 tys. nowych spraw.

Czytaj także: Kredyty frankowe: liczba postępowań sądowych wzrosła o 7,4 tys. w II kwartale; rok 2021 będzie rekordowy?

„Aktualnie w sądach jest 58,5 tys. spraw i od początku roku przybyło ich ponad 19,7 tys. Do tej statystki pewnie trzeba dodać 5-6 tys. spraw, które są na etapie rejestrowania – ich nie ma w statystykach, bo jeszcze do banków te pozwy nie doszły” – powiedział w środę Białek.

Obserwujemy cały czas znaczący wzrost spraw, widoczne jest też „zapychanie się” sądów – widać znaczne wydłużanie się czasu do uzyskania rozstrzygnięcia.

– dodał.

„2 września raczej nie dojdzie do przełomu z rozstrzygnięciem SN”

Białek ocenił, że w drugiej połowie roku liczba spraw nie będzie niższa, może być nawet wyższa niż w I połowie roku, a 2 września raczej nie dojdzie do przełomu z rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego.

Czytaj także: Kredyty frankowe: termin posiedzenia całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczony na 2 września >>>

„Skłonność klientów, żeby interesować się ugodowymi rozstrzygnięciami jest niestety, z naszych obserwacji, niewielka i do rozstrzygnięcia SN (niezależnie od tego jakie będzie) klienci banków nadal będą konsekwentnie zachęcani do tego, by składać pozwy i zniechęcani do tego, aby przystępować do ugód” – powiedział Białek.

„Ostrożnie zakładamy, że w tym roku może być około 40 tys. nowych spraw, czyli więcej niż łączna liczba spraw pod koniec 2020 roku” – dodał.

Zwiększa się liczba spraw nieprawomocnych

Wśród spraw nieprawomocnych, które obecnie znajdują się w II instancji, 83 proc. spraw zostało dotąd przegranych przez bank w I instancji. Nieważność dotyczyła 72 proc. wyroków, a formuła PLN + LIBOR to 19 proc. wyroków.

„Zwiększa się liczba spraw nieprawomocnych, niekorzystnie rozstrzygniętych dla banków – 83 proc. tych spraw jest przegranych w I instancji, ale cały czas wśród prawomocnych wyroków wciąż jest relatywnie mniej tych spraw przez banki przegrywanych” – powiedział Białek.

Czytaj także: I prezes Sądu Najwyższego: uchwała frankowa potrzebna, SN rozstrzygnie przedstawione zagadnienia >>>

ZBP podał, że w czerwcu 2021 zapadło 45 prawomocnych wyroków, wśród których 27 (60 proc.) było negatywnych dla banku (w tym nieważność – 22 wyroków), natomiast 18 wyroków (40 proc.) korzystnych dla banku.

Łącznie w pierwszej połowie 2021 r. zapadły 213 prawomocne rozstrzygnięcia. Wśród nich 59 proc. zostało przez bank przegranych.

ZBP podał, że dane zebrane są z 14 banków, które mają około 99,5 proc. portfela tych kredytów.(PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES