„Szybka Ścieżka” po liftingu. NCBR ogłosi 6 nowych konkursów dla firm i konsorcjów

„Szybka Ścieżka” po liftingu. NCBR ogłosi 6 nowych konkursów dla firm i konsorcjów
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Fot. Newseria Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi 6 nowych konkursów dla firm i konsorcjów naukowo-przemysłowych, które w 2019 roku chcą starać się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, podało NCBR. W tym roku NCBR na wszystkie konkursy w ramach POIR przeznaczy aż 3,93 mld zł.

W tym roku @NCBR_pl na wszystkie konkursy w ramach #POIR przeznaczy aż 3,93 mld zł #NCBR

W ramach flagowego programu NCBR „Szybka Ścieżka” w 2019 roku przeprowadzonych zostanie 6 konkursów. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie również w dwóch konkursach tematycznych: jeden będzie dedykowany projektom z zakresu technologii kosmicznych (z budżetem 300 mln zł), a drugi technologii tworzyw sztucznych (z budżetem 180 mln zł). Oba konkursy zostaną ogłoszone 15 lipca br. Nabór wniosków rozpocznie się 2 września, a zakończy 15 listopada br.

Czytaj także: Miliony na innowacje: warsztaty NCBR dla przedsiębiorców w całej Polsce >>>

Możliwość wspólnego występowania konsorcjów naukowo-przemysłowych

„Włączenie firm z danej branży ma pozytywny wpływ na rozwój całego sektora. Animuje współpracę pomiędzy uczestnikami. Efekty tak zgłaszanych projektów, dzięki synergii, będą zdecydowanie lepsze. Cieszy także możliwość wspólnego występowania konsorcjów naukowo-przemysłowych. Niezmiernie ważne jest przechodzenie od prostej współpracy do kooperacji, bo to pozwala na tworzenie złożonych produktów. Tego wszystkiego firmy i jednostki badawcze muszą się jeszcze nauczyć” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Konkursy tematyczne

„NCBR zdecydowało się na uruchomienie konkursów tematycznych w obszarach, które będą napędzać rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach. Rodzime firmy, w tym nasi beneficjenci z branży kosmicznej, mają coraz większy udział w badaniach kosmosu, a dzięki opracowywanym przez nich technologiom wartość całego sektora w Polsce będzie rosła. Podobnie na znaczeniu zyskują nowoczesne tworzywa sztuczne, które z jednej strony mają zapewniać najbardziej efektywne rozwiązania, a z drugiej być dostosowane do zasad zrównoważonego rozwoju. Te działania to kontynuacja naszych zobowiązań dotyczących zacieśniania współpracy na linii biznes-nauka oraz wspierania rozwoju produktów i usług odpowiadających na wyzwania przyszłości” – powiedział dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki, cytowany w komunikacie.

O dofinansowanie we wszystkich konkursach „Szybkiej Ścieżki” mogą starać się projekty, których efektem będzie stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu. W 2018 roku w 5 konkursach „Szybkiej ścieżki” złożonych zostało 1238 wniosków spośród których podpisane zostały 303 umowy na łączną kwotę dofinansowania 1,8 mld zł. W 2019 roku NCBR przeznaczy na realizację całej „Szybkiej Ścieżki” o 480 mln zł więcej niż początkowo zakładano: łączny budżet wszystkich sześciu konkursów wyniesie więc aż 2,73 mld zł.

Źródło: ISBnews