Szwajcaria przyłącza się do sankcji przeciwko Rosji

Szwajcaria przyłącza się do sankcji przeciwko Rosji
Fot. stock.adobe.com / rh2010
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwajcarski rząd podejmie kroki przeciw osobom objętym sankcjami UE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - powiedzieli w piątek prezydent i szef MSZ Szwajcarii Ignazio Cassis oraz minister gospodarki Guy Parmelin. Ocenili zarazem, że Szwajcaria mogłaby podjąć się mediacji w tym konflikcie.

Regulator szwajcarskiego rynku finansowego FINMA nakazał bankom zamrożenie aktywów osób wskazanych przez rząd tego kraju w związku inwazją Rosji na Ukrainę.

Restrykcje obejmą również wybrane firmy oraz organizacje i będą między innymi polegać na zakazie prowadzenia interesów ze wskazanymi podmiotami przez szwajcarskie banki i firmy ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Szwajcarskie sankcje przeciw Rosjanom jednak dziurawe

Granice zamknięte dla Rosjan objętych sankcjami

Dla rządu „jasne jest, że Szwajcaria podejmie bezpośrednio wszystkie kroki (wdrożone przez) UE i dotyczące (wybranych) osób oraz grup. Na przykład osoby te nie mogą już wjechać do Szwajcarii” – powiedział Guy Parmelin.

Zastrzegł, że posunięcia te nie uniemożliwiają jego krajowi podjęcia się roli pośrednika, który mógłby pomóc w rozwiązaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą.

Szwajcaria gotowa pomagać uchodźcom

„Nasze stanowisko jest przede wszystkim takie, że należy zostawić otwarte drzwi, abyśmy mogli robić to, czego nie może się już podjąć większość innych krajów – zachować otwarte kanały komunikacyjne między państwami, które nie utrzymują już stosunków dyplomatycznych” – oznajmił prezydent Cassis.

„Jesteśmy w kontakcie (ze stronami) i przeprowadziliśmy rozmowy” – podkreślił.

Dodał, że Szwajcaria ewakuuje częściowo swoją ambasadę w Kijowie.

Minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter poinformowała, że jej kraj jest gotów dołączyć do wysiłków mających na celu udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Źródło: PAP BIZNES