Sztabka złota pod choinkę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

plucinski.konrad.a.150x225Jeśli jesteś zmęczony gorączką przedświątecznych przygotowań, ale nie masz jeszcze wszystkich prezentów dla swoich bliskich i co gorsza nie masz na nie pomysłu, nie wpadaj w panikę. Jest coś, co łączy cechy najlepszego prezentu i doskonałej inwestycji kapitału: będzie świetnym prezentem zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, spodoba się osobom w każdym wieku, a oprócz wyjątkowych walorów wizualnych może przynieść obdarowanemu wymierne korzyści finansowe.

Inwestycyjna postać kruszcu – złota lub srebra – przybiera najczęściej dwie popularne formy: sztabki lub monety bulionowej. Sztabki wydają się być popularniejsze i często są bardziej opłacalne ze względu na niski koszt wytworzenia, który obok marży sprzedawcy wpływa na ich ostateczną cenę. Metale szlachetne sprzedawane są w sztabka ch o wadze 1g, 5g, 10g, 20g, 1 uncja (31,1g), 50g, 100g, 250g, 500g i 1000g. Oferowany w nich kruszec zawsze jest najwyższej próby (999,9 dla złota i 999 dla srebra), co gwarantowane jest stosownym certyfikatem.

Małe sztabki najczęściej wybierane są przez osoby, które dokonują jednorazowej inwestycji lub planują dokonywać niewielkich, ale za to regularnych zakupów. Umożliwiają one również upłynnienie części zainwestowanych środków bez konieczności sprzedaży całości posiadanego surowca. Duże sztabki wybierane są przez wytrawnych inwestorów po pierwsze ze względu na ich wysoką cenę, po drugie ze względu na niższe koszty magazynowania i transportu niż w przypadku wielu sztabek o mniejszej gramaturze.

Monety bulionowe bite są celach inwestycyjnych. Mogą one nie posiadać nominału, a zamiast niego podawana jest masa kruszcu. Ich cena zależy przede wszystkim od wartości kruszcu, z którego są wykonane. Walory estetyczne i kunszt ich wykonania mogą sprawiać, że monety te posiadają również wartość kolekcjonerską. Rozpoznawalność najpopularniejszych wzorów i łatwość weryfikacji ich autentyczności sprawiają, że nie ma problemu z ich odsprzedażą praktycznie na całym świecie.

Złoto lub srebro inwestycyjne możesz również nabyć w formie monet kolekcjonerskich. Nie można ich sklasyfikować jako monety bulionowe, ze względu na nietypową wagę lub próbę metalu, z którego są wykonane. Jednak ze względu na to, że często są to małe dzieła sztuki wykonane z niebywałą precyzją i dbałością o najmniejsze szczegóły, ich wartość może wielokrotnie przekroczyć cenę surowego materiału, z którego są wykonane. Dodatkowo często są one bite w krótkich seriach, co tylko zwiększa ich wartość.

Czy to się opłaca?

Złoto lub srebro inwestycyjne jest prostym do zrealizowania, ale jednak wyjątkowym prezentem. Aby go komuś sprawić, nie musisz, jak mogło by się wydawać, dysponować dużym majątkiem. Najtańsze sztabki złota możesz kupić za około 200 zł. Srebro jest tańsze, na zakup monety o wadze jednej uncji musisz przeznaczyć nie całe 150 złotych.

Metale szlachetne od w ieków były traktowane jako pewna forma lokowania pieniędzy. Nadal stanowią one doskonałą formę inwestycji ze względu na ograniczone ryzyko, wysoką płynność i niską korelację ich cen z sytuacją na rynkach finansowych. Ich kurs kształtowany jest przez popyt i podaż. Musisz jednak pamiętać, że każda inwestycja, także zakup złota lub srebra, wiąże się z ryzykiem. Jeśli obdarowana osoba od razu chciałaby spieniężyć swój prezent na pewno nie dostanie więcej niż ty na niego przeznaczyłeś. Jednak już po roku inwestycja powinna przynieś przynajmniej kilka procent zysku, a w przypadku kilkuletniego okresu trudniej będzie znaleźć efektywniejsze rozwiązanie.

Złoto, czy srebro?

W ciągu ostatniego roku  cena złota wzrosła o ponad 6%. W okresie ostatnich 3 lat jest to już wzrost o prawie 55%, a w ciągu 5 lat o prawie 110%. W analogicznych okresach cena srebra wzrosła o ponad 9%, ponad 80% i prawie 125%.

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie srebrem w celach inwestycyjnych, a jego cena rośnie. Nadal jest ono jednak o wiele tańsze od złota, co przemawia na korzyść tej formy inwestycji. Eksperci uważają, że optymalna była by relacja ceny złota do srebra w stosunku 1 do 20. Obecnie za jedną uncję złota można kupić ponad 53 uncje srebra, co świadczy o jego ogromnym niedowartościowaniu. Dodatkowo zasoby srebra są wielokrotnie mniejsze od zasobów złota, a zapotrzebowanie na ten metal regularnie rośnie i w przeciwieństwie do złota, które najczęściej jest gromadzone, srebro jest w dużej mierze zużywane przez przemysł.

Jednak w przypadku wyboru prezentu warto się również kierować względami estetycznymi oraz preferencjami osoby, której chcesz sprawić ten nietypowy prezent.

Konrad Pluciński
Ekspert MarketMoney.pl