Systemy płatności mobilnych: Masz swój bank w jednym palcu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.03.foto.026.a.400xBLIK - polski system płatności mobilnych na numer telefonu bez użycia gotówki czy karty płatniczej został udostępniony klientom Aliora, Millennium, BZ WBK, ING BŚ, mBanku, w tym Orange Finanse oraz PKO BP i Inteligo.

Użytkownicy systemu mogą już dokonywać płatności w sklepach, punktach usługowych, w internecie oraz wypłać gotówkę z bankomatów. Docelowo BLIK umożliwi również przelewy pomiędzy dwoma użytkownikami telefonów (P2P). Infrastrukturę teleinformatyczną dla BLIK zapewnia Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator rozliczeń Elixir i Express Elixir. System obejmuje swym zasięgiem ok. 60 proc. klientów krajowych instytucji finansowych. Dzięki umowie podpisanej z integratorem internetowym DotPay możliwe będzie też płacenie BLIKIEM w ok. 5 tys. sklepów internetowych. Aplikacja mobilna BLIK to wygodny dostęp do finansów przez telefon, można nią zarządzać rachunkiem bankowym i wykonywać płatności, a nawet zakładać lokaty terminowe na 3, 6 lub 12 miesięcy.

BLIK: prosto, wygodnie i… bez konta

Przed rozpoczęciem pracy w systemie, klient musi w swoim telefonie mieć aplikację banku uczestniczącego w PSP. Aplikacja musi zostać zaktualizowana o możliwość korzystania z systemu płatności mobilnych, a konto zarejestrowane w PSP. Dopuszczalne jest posiadanie kilku aplikacji mobilnych przez jednego klienta, także w ramach jednego banku (np. na telefonie i tablecie). Podstawowym mechanizmem identyfikacyjnym w systemie płatności mobilnych PSP są jednorazowe kody. Są one generowane przez system PSP na żądanie banku, na rzecz klienta. Kod jest unikalną kombinacją cyfr (0-9). Kod autoryzacyjny jest ważny jedynie przez 2 minuty. Po tym czasie klient może wygenerować kolejny kod.

Ogólny model autoryzacji opartej o kod przebiega następująco:

 • wygenerowanie kodu
 • wprowadzenie kodu w punkcie akceptacji
 • przekazanie autoryzacji przez akceptanta, za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do PSP
 • weryfikacja kodu przez PSP, identyfikacja banku, przekazanie autoryzacji do banku
 • autoryzacja przez bank
 • przekazanie odpowiedzi na autoryzację przez bank do PSP, które dalej za pośrednictwem agenta rozliczeniowego przekazuje ją do akceptanta.

Portmonetka IKO to elektroniczny portfel, który umożliwia płacenie za zakupy telefonem i wypłaty gotówki z bankomatu bez użycia karty. Działa jak karta pre-paid – jak tylko zasilimy ją środkami, możemy korzystać z jej funkcji. Wystarczy pobrać aplikację, a portmonetkę otworzymy bezpośrednio w swoim telefonie. Użytkownicy mobilnej aplikacji będą mogli płacić telefonem, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, bez względu na to, z którym bankiem są związani. BLIK jest systemem otwartym. Mogą korzystać z niego, na tych samych zasadach, wszystkie banki w Polsce.

STARBUCKS. KAWA ŚWIEŻO ZMIELONA

Sieć kawiarni Starbucks powstała w 1971 r. w Seattle. Początkowo był to zaledwie jeden lokal serwujący świeżo mieloną kawę, dziś przedsiębiorstwo jest obecne w ponad 50 krajach świata i dysponuje siecią 16 tys. placówek, z których część prowadzona jest w ramach franczyzy. W 2009 r. co piąty zakup w Starbucks był dokonywany z użyciem karty, a suma doładowań wykonanych przez użytkowników tego rozwiązania wyniosła 1,5 mld USD. Obecnie aplikacja mobilna jest dostępna na telefony z systemem iOS oraz Android. Użytkownik, który zarejestruje kartę w aplikacji, może następnie dokonywać nią płatności w placówkach sieci. Po wybraniu odpowiedniej opcji na ekranie telefonu wyświetla się kod, który jest skanowany przez kasjera. Następuje obciążenie rachunku przedpłaconego powiązanego z kartą i transakcja jest zakończona. Możliwe jest również zdefiniowanie reguły automatycznego zasilenia – saldo zostaje zwiększone, gdy jego poziom spada poniżej zdefiniowanego progu.

Aplikacja pozwala na:

 • przenoszenie salda pomiędzy przedpłaconymi kartami (płatności P2P)
 • podgląd zebranych punktów w programie lojalnościowym
 • przeglądanie menu
 • otrzymywanie powiadomień o specjalnych ofertach
 • przekazywanie upominków (eGift – dostarczany e-mailem lub na konto Facebook) w postaci środków, które mogą zasilić kartę lub zostać wykorzystane na zakup w kawiarni. Starbucks nie pobiera od klientów opłat za zasilenie przedpłaconego rachunku, ponosi zatem koszty związane z akceptacją kart, lecz zyskuje w zamian nieoprocentowany kredyt kupiecki (w postaci płynności przechowywanej na kartach). Wśród dostępnych obecnie źródeł zasilenia karty nie ma opcji obciążenia rachunku bankowego.

Źródło: Opracowanie pt. „Niekartowe schematy płatności bezgotówkowych na świecie” – Michał Kisiel, na zlecenie NBP, 2014 r.

PeoPay: zbliż telefon i płać

Bank Pekao, pierwszy w kraju i wśród największych banków europejskich, uruchomił mobilne płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE w terminalach z funkcją zbliżeniową MasterCard PayPass. W Polsce PayPass jest akceptowany w ponad 280 tys. POS-ów, co stanowi 70 proc. ogółu. System umożliwia wykonywanie bezpiecznych zbliżeniowych płatności mobilnych analogicznie jak kartami zbliżeniowymi, z wykorzystaniem komunikacji NFC, bez konieczności wiązania się z konkretnym operatorem komórkowym. Dane karty nie są przechowywane na karcie SIM.

Aplikacja płatności mobilnych PeoPay wyróżnia się intuicyjnym interfejsem. Nie trzeba fizycznie uruchamiać aplikacji, żeby zapłacić. Dzięki temu transakcje wykonywane są równie szybko jak kartami płatniczymi. Wystarczy odblokować telefon, zbliżyć go do terminala, tak jak kartę zbliżeniową, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI