System operacyjny Phoenix-RTOS, polski kandydat w unijnym konkursie IPCEI-CIS
Wśród kilku projektów wybranych w Polsce do kolejnego etapu konkursu, które mają szanse na pozyskanie finansowania jako innowacyjne projekty o znaczeniu strategicznym dla EU, jest projekt zgłoszony przez konsorcjum spółek Phoenix Systems, Atende Industries i Netia.
Celem mechanizmu IPCEI jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności europejskiego przemysłu w strategicznie ważnych dla UE sektorach
Projekt dotyczy rozwoju systemu operacyjnego Phoenix-RTOS celem ustanowienie tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum, umożliwiającego działanie aplikacji użytkownika w zaawansowanym ekosystemie składającym się z systemów obliczeniowych o różnym poziomie złożoności.
IPCEI: unijne finansowanie innowacji
IPCEI (Important Projects of Common European Interest) to mechanizm unijny, który pozwala na preferencyjne finansowanie innowacyjnych projektów o znaczeniu strategicznym dla EU, pozwalając wykorzystywać wszystkie źródła finansowania, w tym środki UE i krajowe. Celem mechanizmu IPCEI jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności europejskiego przemysłu w strategicznie ważnych dla UE sektorach gospodarki.
IPCEI-CIS (Cloud Infrastructure and Services) to inicjatywa, do której przystąpiło 12 państw członkowskich, w tym Polska. Szczególny nacisk położony został na rozwój technologii bazowych dostępnych w modelu open-source, w co znakomicie wpisuje się system operacyjny Phoenix-RTOS stworzony od podstaw w EU (w Polsce), rewolucjonizujący podejście do tworzenia urządzeń IoT i ich oprogramowania.
Wśród projektów wybranych w Polsce znalazł się projekt szybkiego, równoległego rozwoju Phoenix-RTOS dla innych, poza Smart Grid, strategicznych sektorów rynku
Phoenix-RTOS umożliwia realizację przetwarzania brzegowego danych bezpośrednio na urządzeniach poprzez stworzenie zaawansowanego środowiska dla uruchamiania aplikacji użytkownika oraz ułatwiając w ten sposób ich integrację z usługami chmurowymi dostępnymi na rynku.
Czytaj także: Cyberbezpieczeństwo to proces ciągły, to tak samo jak zabezpieczanie samochodu przed kradzieżą
Polska w IPCEI-CIS
Polska przystąpiła do IPCEI-CIS w marcu tego roku i w ramach tej inicjatywy zorganizowano krajowy konkurs, mający na celu wyłonienie polskich kandydatów do IPCEI-CIS, które przejdą do kolejnej fazy i ostatecznie zostaną zgłoszone do Komisji Europejskiej.
Wśród projektów wybranych w Polsce znalazł się projekt szybkiego, równoległego rozwoju Phoenix-RTOS dla innych, poza Smart Grid, strategicznych sektorów rynku takich jak takich jak inteligentne lotnictwo, inteligentny kosmos, e-mobilność, bionika, inteligentne rolnictwo i inteligentna aparatura kontrolna i pomiarowa oraz realizacja stowarzyszonych usług chmurowych.
Projekt został przygotowany i zgłoszony przez konsorcjum spółek Phoenix Systems, Atende Industries i Netia. Jego celem jest ustanowienie tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum, czyli umożliwienie działania aplikacji użytkownika w zaawansowanym ekosystemie składającym się z systemów obliczeniowych o różnym poziomie złożoności począwszy od systemów centralnych i skończywszy na urządzeniach brzegowych oraz migracji pomiędzy elementami tego środowiska.
Czytaj także: Witajcie w Night… Smart City, wyzwania prawno-regulacyjne dla internetu rzeczy i inteligentnego miasta
Lepsze warunki dla globalnej konkurencyjności
‒ Jestem bardzo dumny z faktu, że Phoenix-RTOS może odegrać kluczową rolę w rozwoju europejskiego systemu chmurowego i stać się ważną, europejską technologią open-source.
Wsparcie finansowe równoległego rozwoju systemu dla wszystkich, ważnych sektorów rynku, podobne w swojej istocie, do finansowania dostępnego w Krzemowej Dolinie, może wpłynąć znacząco na możliwość naszego szerokiego zaistnienia na rynku globalnym i konkurowanie z gigantami z USA i Chin.
Bardzo cieszy mnie wsparcie projektu i strategiczna współpraca z Netia, jedną z najważniejszych, polskich firm telekomunikacyjnych, w zakresie rozwoju usług chmurowych uzupełniających Phoenx-RTOS – mówi Paweł Pisarczyk, Prezes Zarządu spółek Phoenix Systems i Atende Industries.
Phoenix-RTOS może odegrać kluczową rolę w rozwoju europejskiego systemu chmurowego
‒ Grupa Netia ma bardzo duże doświadczenie w komercjalizacji i skutecznym wdrażaniu rozwiązań Cloud oraz Security. W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwieramy się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań.
System operacyjny opracowany przez Grupę Atende ma w naszej ocenie ogromny potencjał i szansę zawojowania światowego rynku IoT. Jestem przekonany, że nasze kompetencje w zakresie projektowania i budowy rozwiązań chmurowych pozwolą nam sprawnie opracować centralną platformę gromadzenia, przetwarzania i analizy danych pochodzących z urządzeń Edge-IoT, uwalniając pełen potencjał innowacyjny naszego partnera.
Rozwiązanie, od którego zaczynamy naszą wspólną przygodę, czyli Smart Grid i wspieranie przyjaznej środowisku energetyki jest też jednym z priorytetów Grupy Polsat Plus, której jesteśmy częścią. Warto wspomnieć, że już od pewnego czasu wszystkie obiekty Data Center Netii, a wraz z nimi również nasze usługi chmurowe z linii NetiaNext, zasilane są w 100 proc. zielona energię ‒ mówi Andrzej Abramczuk, Prezes Zarządu Netia S.A.
Czytaj także: Internet rzeczy wkracza do przemysłu, ale co z cyberbezpieczeństwem?