Sygnały: grudzień 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.25.a.150xPRZEDSIĘBIORCA NA DIECIE

PKPP Lewiatan i Deloitte przeprowadziły badanie firm zatrudniających ponad 250 pracowników. Wynika z niego, że ponad 1/3 firm w ogóle nie jest zadłużona, a w tych, które korzystają z kredytów, w ponad 56 proc. ich wartość stanowi mniej niż 10 proc. wartości aktywów. Płynność gotówkowa firm jest bardzo wysoka - są one w stanie natychmiast spłacić około 40 proc. swoich zobowiązań krótkoterminowych.

Blisko 40 proc. dużych przedsiębiorstw korzysta z kredytu obrotowego, lecz aż 52 proc. deklaruje, że nie potrzebuje sięgać po takie finansowanie, ponieważ posiada odpowiednie środki własne. Tylko 6,2 proc. firm twierdzi, że nie korzysta z kredytu obrotowego, bo „trudno jest taki kredyt otrzymać”. Około ¼ przedsiębiorców zaciąga kredyty inwestycyjne, prawie 30 proc. planuje w bliskiej perspektywie inwestycje, lecz zamierza je realizować w oparciu o własne fundusze. Zaledwie 6,6 proc. przedsiębiorców martwi się z powodu braku dostępu do kredytu inwestycyjnego.

ODMŁODZONA „RODZINA NA SWOIM”

Program „Rodzina na Swoim” od nowego roku czekają rewolucyjne zmiany – twierdzi Home Broker. Z rządowym wsparciem nie będzie już można kupić mieszkania używanego, spadnie o przeszło 14 proc. limit ceny nieruchomości oraz zostanie ograniczony do 35 lat wiek kredytobiorców. Obniżony limit ceny nieruchomości spowoduje w 8 badanych przez Home Broker aglomeracjach zmniejszenie dostępnej oferty o 25 pp. Spośród mieszkań do 75 mkw. kryterium cenowe dofinansowania spełni nie jak dotychczas 63 proc., a tylko 38 proc. lokali. Z programu skorzystają tzw. single – osoby samotne prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe – będą mogły kupić lokal o wielkości do 50 mkw., przy czym dotacja zostanie im wypłacona jedynie do 30 mkw.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI