Sygnały: grudzień 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.12.foto.018.c.250xPROSUMENT W GMINIE

Samorządy gmin będą mogły pozyskać 17,25 mln euro na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Gros dotacji w latach 2015-2020 trafi na mikroinstalacje w programie Prosument, najlepsze projekty z każdego województwa zostaną dofinansowane do 90 proc. wartości inwestycji na zakup urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i ich montaż. Samorząd może również przeznaczyć pomoc na sfinansowanie instalacji OZE na nieruchomościach należących do osób fizycznych. Maksymalna kwota refundacji w pomocy de minimis dla przedsiębiorców świadczących usługi w sferze publicznej wynosi 500 tys. euro.

BIG INFOMONITOR: KUMULACJA DŁUGU

Ponad 2 mln Polaków nie spłaca swoich długów terminowo. Większość stanowią jednak zobowiązania nie większe niż 5 tys. zł, czyli kwota leżąca w zasięgu dłużników. Jak wynika z naszych analiz, w pierwszej kolejności płacimy raty kredytów – hipotecznych oraz konsumpcyjnych – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Dopiero kolejne w hierarchii ważności są rachunki za media, telefon czy na przykład czynsz oraz inne zobowiązania. Potwierdzają to także informacje z naszej bazy – właśnie zaległe należności za usługi telekomunikacyjne, alimenty czy opłaty związane z mieszkaniem są najczęstsze w Rejestrze BIG InfoMonitor. Jak wskazują dane z Raportu InfoDług, ponad co piąty Polak (22 proc.) ma dług nieprzekraczający 1 tys. zł, kolejne 21 proc. z nas musi spłacić kwoty od 1 tys. do 2 tys. zł, a prawie co czwarty z nas (24 proc.) ma zobowiązania w wysokości od 2 tys. do 5 tys. zł. Co ważne, te kwoty są możliwe do spłacenia pod warunkiem rozpoczęcia racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.

SK BANK PŁACI NAJWIĘCEJ

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy najbardziej spadło oprocentowanie najdłuższych lokat – wynika z analizy portalu Money.pl. Wpłacając pieniądze do banku na 2 lata, średnio zarobimy o 0,7 pkt. proc. mniej niż na lokacie założonej we wrześniu. Krótkie, miesięczne lokaty dadzą średnio zarobić 1,63 proc. w skali roku, to o 0,36 pkt. proc. mniej niż we wrześniu. W przypadku lokat kwartalnych średnią (2,38 proc.) zawdzięczamy sześciu wyjątkowo wysoko oprocentowanym ofertom. Również dzięki nim spadek oprocentowania w tej grupie lokat jest najmniejszy i wynosi 0,25 pkt. proc. Zysk z lokat półrocznych to 2,15 proc. Roczne lokaty mają niewiele wyższe oprocentowanie – 2,27 proc. Dwuletnie depozyty oferują średnio 2,52 proc. W ich przypadku obniżka oprocentowania jest najwyższa. Mimo pozostawienia w listopadzie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, banki zdecydowały się zredukować oprocentowanie 24-miesięcznych lokat średnio aż o 0,7 pkt. proc. Jak wynika z badania Money.pl, najwyżej oprocentowana roczna lokata to Lokata Dynamiczna w spółdzielczym SK Banku. Ma ona oprocentowanie progresywne, którego średnia wysokość wynosi 3,75 proc. w skali roku. W SK Banku zarobimy też najwięcej przez 2 lata na Interlokacie Standard. To depozyt ze stałym oprocentowaniem w wysokości aż 4,7 proc. w skali roku. Kolejny bank (Toyota Bank) oferuje już znacznie mniej – 3,4 proc. Bank z Wołomina oferuje ponadto jedną z najwyżej oprocentowanych lokat półrocznych (eLokata 24).

JEDEN SMS I NIC WIĘCEJ

W firmie Alfa Kredyt, która jest jednym z liderów na rynku pożyczek, SMS wykorzystywany jest do weryfikacji nowych klientów w procesie rejestracji, za pośrednictwem wiadomości tekstowych odbywa się również komunikacja firmy z pożyczkobiorcami. Największą popularnością esemesowe pożyczki firmy Alfa Kredyt cieszą się wśród klientów z południowej Polski. Klienci ubiegający się o pożyczkę w Alfa Kredyt składają wniosek za pośrednictwem strony internetowej tej firmy. Aby otrzymać pożyczkę, klient wypełnia formularz rejestracyjny, w którym przekazuje informacje m.in. dotyczące zatrudnienia. Zakończenie procesu rejestracji jest możliwe po wprowadzeniu kodu, który klient otrzymuje SMS-em na numer wskazany we wniosku. Weryfikacja danych osobowych wniosku odbywa się poprzez przelanie 1 grosza na konto Alfa Kredyt z konta osoby ubiegającej się o pożyczkę. Prawidłowo zrealizowany przelew i pozytywna ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy w Bazie Informacji Gospodarczej skutkują uruchomieniem pożyczki. Maksymalna kwota pożyczki, o którą mogą ubiegać się klienci Alfa Kredyt to 2,5 tys. zł. Pożyczki udzielane są klientom w wieku od 21 do 65 lat. Przeciętny pożyczkobiorca Alfa Kredyt to osoba pracująca, w przedziale wiekowym 30-50 lat. Kolejną grupą są osoby powyżej 50. roku życia, najczęściej emeryci i renciści. Przeważają klienci z południa Polski. Firma Infobip, która zapewnia Alfa Kredyt platformę do masowej wysyłki SMS-ów jest globalnym dostawcą usług komunikacji mobilnej oraz narzędzi umożliwiających dokonywanie płatności mobilnych. Infobip obsługuje ponad 120 tys. klientów biznesowych w ramach sieci 29 oddziałów rozmieszczonych na 6 kontynentach.

PORTFEL DORADCY

Związek Firm Doradztwa Finansowego poinformował, że w III kw. 2014 r. pośrednicy w sprzedaży produktów inwestycyjnych zwiększyli wartość swoich usług do kwoty 2,14 mld zł. Firmy członkowskie pośredniczyły w sprzedaży kredytów gotówkowych (363,38 mln zł) oraz kredytów hipotecznych (3,40 mld zł).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI