SWIFT bez tajemnic. Jak przelać pieniądze za granicę?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

waluty.01.500x375Jeśli chcemy przelać pieniądze z polskiego konta bankowego na rachunek za granicą, nie musimy wcale otwierać konta walutowego. W ofercie banków istnieją różne rozwiązania, które nam w tym pomogą, ale warto wiedzieć czym się różnią i z jakimi kosztami mogą się wiązać. W przypadku, gdy zamierzamy  wysłać pieniądze w euro, a dodatkowo zarówno nasz, jak i docelowy bank należy do Jednolitego Obszaru Płatniczego Euro (SEPA), najkorzystniej będzie wybrać przelew w systemie EuroELIXIR, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Sytuacja nieco się jednak komplikuje, gdy chcemy wysłać pieniądze poza tę strefę. W takim przypadku jedną z kilku dostępnych możliwości jest skorzystanie z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej platformy służącej do transmisji danych finansowych – w tym do wykonywania transgranicznych operacji pomiędzy bankami.

Najprostszą metodą realizacji przelewu zagranicznego jest skorzystanie z systemu EuroELIXIR. Jest to międzybankowy system rozliczeń płatności w euro, który w Polsce działa z powodzeniem od niespełna 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że z przelewów EuroELIXIR można skorzystać wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia z walutą euro, a banki nadawcy i odbiorcy przelewu są członkami SEPA. Strefa SEPA obejmuje w tej chwili 33 kraje europejskie, w tym Polskę.

Koszt przelewu wykonywanego w systemie EuroELIXIR jest ustalany indywidualnie przez banki, które zamieszczają tę informację w swoich tabelach opłat i prowizji. Możemy zatem jeszcze przed dokonaniem przelewu zweryfikować w łatwy sposób, jaka będzie całkowita cena usługi. A jeśli musimy przelać pieniądze poza strefę SEPA? W takim przypadku mamy do dyspozycji kilka różnych metod płatności. Jedną z nich jest przelew SWIFT.

SWIFT to skrót od Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., której celem było powołanie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnej służącej do wymiany informacji pomiędzy bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Obecnie SWIFT zrzesza ponad 10,6 tys. instytucji finansowych z 212 krajów.

Wiemy, że banki i inne instytucje na całym świecie wykorzystują SWIFT do wymiany płatności już od ponad 30 lat, ale w jaki sposób ten system może być użyteczny dla Kowalskiego?

cheetham.grazyna.01.a.150xZastosowań jest bardzo wiele. Za pomocą systemu SWIFT możemy np. przelać zaliczkę za nocleg w hotelu za granicą, zapłacić za towar kupiony przez Internet czy czesne za studia w innym kraju, a przedsiębiorcy mogą za jego pomocą dokonać zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar – wymienia Grażyna Cheetham, Zastępca Dyrektora Linii biznesowej rozliczenia w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. – Jako coraz bardziej otwierające się na świat społeczeństwo odczuwamy więcej potrzeb związanych z transferem pieniędzy za granicę, do czego w dużej mierze przyczynia się wciąż postępująca globalizacja – dodaje Grażyna Cheetham.

Każdego miesiąca za pośrednictwem SWIFT przekazywane jest prawie pół miliarda komunikatów. System jest przede wszystkim platformą służącą do komunikacji i wymiany informacji finansowych w wystandaryzowany, bezpieczny i niezawodny sposób. Uczestnictwo w SWIFT jest więc korzystne zarówno dla wszystkich należących do systemu podmiotów, jak i klientów banków.

140930.swift.01.388

Struktura systemu SWIFT to niescentralizowana sieć, w której każdy element może być pośrednikiem w transakcji dla innego podmiotu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie konta w banku przez nadawcę komunikatu (np. przelewu) i jego odbiorcę. Ta sieciowa struktura daje stuprocentową pewność, że przelew dotrze do wskazanego banku, bez względu na kraj w którym prowadzi on swoją działalność. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione ograniczeń. Głównym z nich, a wynikającym bezpośrednio ze struktury systemu, jest niejednokrotnie duża liczba instytucji pośredniczących w transferze środków. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, jeśli prowadzą one rozliczenia w różnych walutach. W takim przypadku nasz przelew pokonuje bardzo skomplikowaną drogę, podczas której może być kilkakrotnie przewalutowywany, co w rezultacie podnosi dość znacząco koszt całej operacji, stąd przy drobnych kwotach, np. kilkudziesięciozłotowych, ostateczny koszt przelewu może okazać się nawet ich wielokrotnością.

Z tego też powodu, przelewy SWIFT są korzystne szczególnie dla dużych przedsiębiorstw lub korporacji, w przypadku których jednostkowe wartości transakcji są nieporównywalnie wyższe niż te zlecane przez klientów indywidualnych. Prowizje dla przelewów SWIFT mogą się każdorazowo dość znacząco różnić. Prowizja banku stanowi zazwyczaj między 0,2 a 0,4 proc. kwoty przelewu. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy mniejszych kwotach, stawki te mogą wzrosnąć. – Istnieje jednak możliwość rozdzielenia kosztów przelewu pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę, dzięki czemu każdy z nich pokrywa jedynie część opłat – tłumaczy Grażyna Cheetham.

Jak skorzystać z tego systemu? – Możemy złożyć odpowiednią dyspozycję bezpośrednio w oddziale banku, gdzie doradca wykona w naszym imieniu całą operację. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość instytucji finansowych działających na polskim rynku, umożliwia dokonanie przelewu za granicę w systemie bankowości elektronicznej, co jest opcją tańszą i wygodniejszą niż wizyta w placówce banku – mówi Grażyna Cheetham.  – Nie musimy też posiadać specjalnego konta w walucie obcej, wystarczy nasze podstawowe konto osobiste prowadzone w złotówkach – dodaje.

Realizacja przelewu w tym systemie jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać w formularzu przelewu tzw. kod BIC banku, do którego nasze pieniądze mają trafić. Właściwy kod możemy w szybki sposób odszukać na stronie internetowej www.swift.com. W BIC zaszyte są informacje wskazujące na kraj, miasto, bank a niekiedy również konkretny oddział, do którego mają trafić przekazywane środki.

Jak zaznacza Grażyna Cheetham, im pełniejsza jest informacja na temat banku-odbiorcy, tym procedura jest szybsza.- Standardowo tego typu przelewy wykonywane są w ciągu 3 dni roboczych, jednak w bardziej skomplikowanych transakcjach może to trwać dłużej – dodaje G. Cheetham.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. od 2004 r. posiada status SWIFT Service Bureau nadawany przez organizację SWIFT SCRL. KIR S.A. jest jedynym w Polsce dostawcą usług dostępu do tej globalnej międzynarodowej platformy transmisji danych finansowych, która służy do realizacji transgranicznych operacji pomiędzy bankami i innymi instytucjami finansowymi. Klientami SWIFT Service Bureau KIR S.A. są banki i instytucje finansowe.

Usługi SWIFT świadczone przez KIR S.A. obejmują pośrednictwo w elektronicznym przesyłaniu komunikatów do sieci SWIFTNet, realizowane przy wykorzystaniu własnej infrastruktury teleinformatycznej w ramach statusu SWIFT Service Bureau oraz wsparcie techniczne w zakresie infrastruktury dostępowej użytkowników SWIFT w Polsce.

 

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.