Światowe organizacje łączą się w celu poprawy zaufania inwestorów do sektora nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.klucze.02.250x125Czy inwestor może skutecznie dokonać pomiaru i porównać swój portfel nieruchomości w Polsce, Hiszpanii i Australii? Niestety brak spójnych standardów skutecznie utrudnia właściwą ocenę wartości inwestycji. Aby to zmienić, organizacje z całego świata, związane z sektorem nieruchomości, po raz pierwszy spotkały się w celu stworzenia uniwersalnych metod.

Potrzeba zmian w pomiarze nieruchomości

Obecnie, sposób pomiaru nieruchomości – takich jak biura, centra handlowe czy osiedla mieszkaniowe, różni się znacząco w zależności od kraju. Bardzo duża liczba różnorodnych metod, utrudnia globalnym firmom właściwe porównanie projektów w ramach swojego portfela inwestycji oraz przede wszystkim oszacowanie zysków z planowanych. Dlatego też, 1 maja, przedstawiciele najważniejszych i wiodących instytucji z sektora nieruchomości (aż 22 organizacje), w tym Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), spotkali się w siedzibie Banku Światowego w Waszyngtonie, aby omówić problem i rozpocząć prace nad uniwersalnymi standardami pomiaru nieruchomości. Ta inicjatywa – powstanie Międzynarodowej Koalicji Standardów Pomiaru Nieruchomości (IPMSC – International Property Measurement Standards Coalition) i stworzenie wystandaryzowanych metod zapewnią spójność danych na całym świecie. Starania koalicji w konsekwencji zmniejszą również liczbę oszustw i pozytywnie wpłyną na przejrzystość rynku, zwiększając zaufanie publiczne. Co za tym idzie, uniwersalne metody pomiaru inwestycji będą mieć pozytywny wpływ na stabilizację gospodarczą.

Od Australii po Hiszpanię – różnice w pomiarze inwestycji

Przykładów różnic w sposobie pomiaru powierzchni nieruchomości jest wiele. W Hiszpanii powierzchnia inwestycji jest liczona łącznie z zewnętrznymi basenami; w niektórych regionach Środkowego Wschodu możliwe jest wliczenie hipotetycznej maksymalnej liczby pięter, które mogą zostać wybudowane na istniejących fundamentach, a w Australii pomiary uwzględniają niezadaszone parkingi, nawet jeśli nie przylegają one bezpośrednio do samej nieruchomości. Tego typu rozbieżności utrudniają inwestorom skuteczną analizę i porównanie nieruchomości z różnych krajów. Jest to szczególnie poważny problem dla firm globalnych, np. z sektora BPO, które przy wyborze lokalizacji, podejmują decyzję nie tylko na szczeblu lokalnym (wybór miasta), ale również globalnym – wybierając kontynent i odpowiedni kraj. Celem IPMSC jest rozwiązanie tych nieścisłości poprzez opracowanie i wdrożenie międzynarodowych standardów pomiaru nieruchomości – zestawu standardów pomiaru opartych na jednolitych zasadach i mających międzynarodowe zastosowanie, które zostaną przyjęte we wszystkich krajach na całym świecie.

Profity spójnych standardów

Zwołane przez RICS spotkanie Międzynarodowej Koalicji Standardów Pomiaru Nieruchomości jest pierwszą tego typu inicjatywą, będąc tym samym milowym krokiem na drodze do stworzenia właściwych standardów. Ich wdrożenie będzie miało szereg pozytywnych konsekwencji:

  • Zwiększy stabilizację finansową na świecie;
  • Zaowocuje dokładniejszą i bardziej spójną sprawozdawczością finansową;
  • Zwiększy zaufanie inwestorów;
  • Zwiększy przejrzystość danych;
  • Zmniejszy ryzyko oszustw.

Ken Creighton, RICS Director of Professional Standards:

creighton.ken.01.250x156To przełomowa inicjatywa, w której drzemie potencjał ogromnych zysków – zarówno dla rynków nieruchomości, jak i gospodarek krajowych oraz wspieranych przez nie społeczności na całym świecie. Może to nastąpić dzięki stworzeniu jednolitych warunków pomiaru i wyceny nieruchomości, a w efekcie – wystandaryzowanego raportowania w sprawozdaniach finansowych„.

Julian Lyon FRICS, Manager, European Real Estate, General Motors:

„Praca z międzynarodowymi portfoliami przysparza poważnych problemów w kwestiach porównań, jako że każdy rynek różni się przynajmniej pod jednym względem – w kwestii sposobu pomiaru powierzchni. Już samo to, że nie używamy wszyscy tego samego współczynnika przeliczeniowego, zamieniając stopy kwadratowe na metry kwadratowe, jest wystarczająco złe! Ja i moi partnerzy z innych dużych międzynarodowych firm musimy albo zamieniać wszystkie powierzchnie w oparciu o nasze indywidualne zasady powszechnego pomiaru nieruchomości albo ponosić konsekwencje związane z nieadekwatnością porównywania jabłek do gruszek, co ma negatywny wpływ na możliwości spółki w podejmowaniu rozsądnych decyzji. Z radością przyjmuję inicjatywę, która wprowadzi obejmującą całe portfolio, globalne standardy w pomiarach powierzchni, i która po raz pierwszy w historii umożliwi branży wprowadzenie standardów dobrych praktyk dotyczących wykorzystywania powierzchni, gdziekolwiek one by się nie znajdowały„.

Organizacje należące do IPMS:

American Society of Farm Managers and Rural Appraisers (ASFMRA) – Ameryka Północna
Appraisal Foundation – Ameryka Północna
Appraisal Institute – Ameryka Północna
Asia Pacific Real Estate Association (APREA) – Azja
Associação Brasileira de Normas Técnicas (ABNT) – Brazylia
ASTM International – organizacja globalna
Australian Property Institute – Australia
Building Owners and Managers Association International (BOMA) – organizacja globalna
China Institute of Real Estate Appraisers and Agents (CIREA) – Chiny
CLGE – Europa
CREDAI – Indie
Commonwealth Association of Surveying and Land Economy (CASLE) – kraje Wspólnoty Narodów
CoreNet – organizacja globalna
Counselors of Real Estate (CRE) – Ameryka Północna
FIABCI – organizacja globalna
Global FM – organizacja globalna
International Consortium of Real Estate Associations (ICREA) – organizacja globalna
International Facility Management Association (IFMA) – organizacja globalna
International Federation of Surveyors (FIG) – organizacja globalna
International Monetary Fund (IMF) – organizacja globalna
International Valuation Standards Council (IVSC) – organizacja globalna
Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) – organizacja globalna

Źródło: The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS)