Strefa VIP: Zdarzyło się w kwietniu – Pierwsza i druga fala

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Rzadko się zdarza, by w trzydziestu raptem dniach miesiąca działo się tak wiele, i to bardzo symbolicznie. Był to czas śmierci Starego i narodziny Nowego. Tegoż miesiąca zmarli Piotr Fergusson Tepper i Piotr Blank. Przyszedł na świat Antoni Edward Fraenkel.

Przemysław Wiśniewski

Symbolika tej daty jest zdecydowanie głębsza, ukazując nam złożoność naszej historii i pewien fatalizm, którzy przeżywaliśmy, i przeżywamy. Symbolika imienia Piotr też może mieć swoje znaczenie, bowiem imię to oznacza skałę, na której posadowiony ma być kościół – miejsce i symbol wiary.

Fala pierwsza

Tepper i Blank, obaj o apostolskim imieniu Piotr, byli przedstawicielami rodów bankierskich tak zwanej Pierwszej Fali. W trzech ostatnich dekadach XVIII wieku pojawiło się pokolenie młodych dynamicznych bankierów, finansistów i antreprenerów, którzy swymi kapitałami finansowali rozwój gospodarczy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poznano smak kapitalizmu, jego zapierającego dech w piersiach dynamizmu.

Piotr Fergusson Tepper był spadkobiercą fortuny wielkiego bankiera i kupca szkockiego pochodzenia, Piotra Teppera. Doprowadził wkrótce interesy do szczytowej formy, uzyskując miano największego bankiera Północy. Król Stanisław August Poniatowski był mu winien 11 milionów złotych polskich. Ogólnie majątek Teppera szacowano na około 60-65 milionów złotych polskich. Krach domów bankierskich wiosną 1793 r. nie ominął i jego. Strata oszczędności przez tych, którzy lokowali swe kapitały w jego banku, była zapewne jedną z przyczyn napaści tłumu na Pałac Tepperów przy ul. Miodowej w dniu 20 kwietnia 1794 r. Tłum zrabował wówczas wnętrze pałacu, a Tepper zraniony w głowę zmarł kilka dni później.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI