Strefa VIP: W krainie lemurów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.01.foto.60.a.150xRajskie plaże nad błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego, piękne rafy koralowe, niesamowite formacje skalne, parki narodowe, niezwykłe krajobrazy i fascynująca przyroda. Znajduje się tutaj wszystko - od pustyni po las tropikalny. To miejsca dla tych, którzy chcą uciec od wielkomiejskiego gwaru i przeludnionych kurortów.

Tekst i zdjęcia: Aleksander Z. Rawski

Arabowie nazywali ją Wyspą Księżycową, a Portugalczycy Wyspą Świętego Wawrzyńca. Ze względu na kolor laterytowej gleby mówi się o niej „Czerwona Wyspa”. Jednak w świadomości Europejczyka zapisała się nazwa: Madagaskar.

Najbardziej fascynuje przyroda. Tutaj spotyka się zarówno piękne, piaszczyste wybrzeża z rafami koralowymi, jak i, na północnym krańcu wyspy, górskie szczyty Masywu Tsaratanana sięgające niemal trzech tysięcy metrów. Znaczne części wybrzeża pokrywają największe na świecie lasy mangrowców, a we wnętrzu wyspy występują lasy tropikalne i dżungle. Rośnie tu sześć z ośmiu gatunków baobabów, z których niektóre osiągają nawet trzy tysiące lat. Także tylko tutaj, dzięki izolacji, przetrwały lemury, niezwykłe ssaki przypominające skrzyżowanie kota, psa i wiewiórki.

Latające lisy

Na zwiedzanie Madagaskaru potrzeba co najmniej dwóch tygodni. Choć są tu ponad 133 lokalne lotniska, to jednak nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych między poszczególnymi miastami. Podobnie zresztą i drogą lądową. Wszelkie podróże zaczyna się i kończy w stolicy Antananarywii. Polecam wędrówkę na trasie: Antananarywa – Fort Dauphin – Park Narodowy Andohahela – Rezerwat Berenty – Tulear – Ranohira – Park Narodowy Isalo – Morondava – Antananarywa – Nosy Be. Podróż odbywa się zarówno lokalnymi samolotami Air Madagascar, jak i samochodami terenowymi. Dauphin położony jest na południowym wschodzie wyspy. Miasto otaczają piękne plaże i endemiczne baobaby. Niedaleko stąd do parku Andohahela, chroniącego zarówno tropikalną roślinność lasów deszczowych, jak i sucholubne sukulenty, które czynią go unikalnym na skalę światową. W prywatnym rezerwacie Berenty żyje pięć gatunków lemurów. Najmniejszy z tych ssaków waży zaledwie 30 gramów, największy około 10 kg. Na brzegach rzeki Mandrare rosną lasy galeriowe. W koronach drzew można dojrzeć latające lisy (przedstawiciele nietoperzy). Żyją tu też rzadkie kameleony, motyle i kolorowe ptaki. W Ranohirze zwiedza się m.in.: krypty Antandroy w których wygrawerowane są historie związane z życiem pochowanych w nich osób. W pobliżu znajduje się górnicze miasteczko Ilakaka, w którym wydobyto największy na świecie szafir. W Parku Narodowym Isalo wędruje się kanionem wykutym przez naturę w unikatowych jurajskich formacjach piaskowych pokrywających obszar około 82 tys. hektarów. Około dwudziestu kilometrów od Morondavy znajduje się słynna Aleja Baobabów, będących przedmiotem mitów i malgaskich przesądów.

Antananarywa, stolica Madagaskaru, to hałaśliwe i brzydkie miasto położone wśród dwunastu wzgórz. W centrum sprzedawcy oferują specyficzne pamiątki – valihe (rodzaj harfy bambusowej), wanilię, muszle oceaniczne, kapelusze wyplatane z włókien palmy ravinala. Wzgórza otaczające miasto są święte dla Malgaszy. Na jednym z nich znajduje się odbudowany pałac Ranavalony – władczyni „Czerwonej Wyspy” w latach 1828-1861. Na innym wzgórzu znajdują się grobowce rodziny królewskiej i święte kamienie: tronowy, ofiarny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI