Strefa VIP: Licytacje bez komornika

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.04.2012.foto.156.a.250xOstatni będą pierwszymi... Mieszać Ewangelii do kart nie wypada, ale samo tak jakoś wyszło. Tomasz Urbański i Leszek Hejne spóźnili się na otwarcie XI Turnieju Par Brydża Sportowego o Puchar Związku Banków Polskich, ale na rozdanie nagród już nie. Im przypadła ta za pierwsze miejsce.

Artur St. Rolak

Powód spóźnienia, choć to była sobota, banalny – łatwiej wylicytować i wygrać najtrudniejszy nawet kontrakt, niż precyzyjnie zaplanować czas dojazdu do Warszawy z Bydgoszczy (Hejne) i Płocka (Urbański). Trochę blefowali, nie zwracając uwagi na ograniczenia prędkości, ale jakoś się udało bez kontry ze strony drogówki. Pospiesznie weszli do sali restauracyjnej Klubu Bankowca, gdy dziesięć par już pochylało się nad pierwszym rozdaniem. Jedenasta czekała na nich, oni byli brakującą dwunastą.

Karty częściowo znaczone

Zasady turnieju, jak w przypadku większości imprez organizowanych przez Akademię Sportu Klubu Bankowca, były proste – przynajmniej jeden z partnerów musiał być pracownikiem banku lub instytucji współpracującej z ZBP. Poza tym obowiązywał regulamin Polskiego Związku Brydża Sportowego, nad przestrzeganiem którego tradycyjnie czuwał Maciej Czajkowski, sędzia klasy państwowej.

Ponad połowa uczestników gra w brydża nie tylko towarzysko (na roberki), ale właśnie sportowo, nawet na poziomie ekstraklasy. Żeby więc prawdziwi amatorzy mogli jakoś dogadać się z najlepszymi, z góry wprowadzono pewne ograniczenia regulaminowe. Zapis, że „w trakcie trwania zawodów obowiązuje zakaz stosowania systemów sztucznych i wysoce sztucznych oraz zakaz blefowania otwarciami sztucznymi”, brzmiący trochę tajemniczo, miał właśnie umożliwić wzajemne zrozumienie.

Turniej odbywał się na zapis maksymalny. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, polega to na tym, że wszystkie pary – choć nie w tym samym czasie – muszą zmierzyć się z tym samym rozdaniem. Ta, która spisze się najlepiej na danej linii (N-S lub E-W), notuje wynik 100-procentowy, najsłabsza odchodzi z zerem, a osiągnięcia pozostałych wyliczane są ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI