Strefa VIP: Czarna strona mocy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.12.foto.096.a.293xStali uczestnicy tych zawodów z małym lub całkiem dużym niedowierzaniem kręcili głowami na widok aranżacji sali, w której miał się odbyć XI Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich. W poprzednich latach było w niej dość luźno, a tym razem tłok - krzesło przy krześle, plansza przy planszy. Nic dziwnego - wystartowało łącznie aż 69 osób!

Tekst i zdjęcia: Artur St. Rolak

Pół setki to zawodnicy rywalizujący w turnieju głównym, pozostali to dzieci pracowników banków, instytucji sektora finansowego oraz Ministerstwa Finansów. Co tu dużo gadać – młodość ma swoje prawa, więc kilku- i kilkunastolatków było słychać najlepiej. Rozsiedli się przy szachownicach od razu po przyjeździe do pałacyku ZBP i chcieli ćwiczyć. Trenowali z rodzicami, rodzeństwem – bo to bardzo rodzinna impreza była! – albo innymi dziećmi.

Gdy już zaczęła się walka o punkty – cały za zwycięstwo w partii, pół za remis – najmłodsi szachiści najwyżej podnosili ręce, prosząc sędziów o interpretację spornych sytuacji lub o wykładnię przepisów. Cóż, jeden z chłopców mało grał, za to dużo mówił, ale entuzjazmu do szachów nikt nie może mu odmówić. Innym urażona porażką ambicja kazała szlochem przechodzącym w płacz oznajmić głębokie rozczarowanie kolejną porażką.

Janek Cichosz nie płakał. Młodzieńcowi już wkrótce 18-letniemu po prostu nie wypadało. Wypadało mu natomiast wykorzystać ostatnią szansę na zwycięstwo w kategorii Młodych Mistrzów, ponieważ w przyszłym roku Janek będzie już pełnoletnim Janem, którego czeka debiut wśród dorosłych graczy, w większości zawodników z już całkiem solidnym rankingiem FIDE.

Janek wygrał turniej, ale ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI