Stosunek Polaków do integracji europejskiej w kwietniu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.bruksela.02.400x300W kwietniu 84 proc. Polaków popierało członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek zwolenników wzrósł o 2 punkty proc. Obecnie 30 proc. Polaków zdecydowanie popiera nasze członkostwo w UE, a raczej je popiera – 54 proc.

Przeciwników integracji jest łącznie niemal 13 proc. i w stosunku do marca ubyło ich o 2 proc. Obecnie zdecydowanych przeciwników jest 4 proc., a raczej przeciwnych integracji jest 9 proc. respondentów.

Jedynie 3 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Jedynie w starszych grupach wiekowych, czyli wśród osób z przedziału pomiędzy 50 a 66 rokiem życia i starszych, poparcie członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest nieznacznie niższe i waha się pomiędzy 73 a 79 proc. We wszystkich pozostałych grupach wiekowych pozostaje na wysokim poziomie i wynosi niemal 90 proc.

Wykształcenie respondentów nie różnicuje i nie wpływa znacząco na poparcie idei integracji. Najwięcej jej zwolenników występuje wśród osób z wyższym wykształceniem (niemal 85 proc.), jednak w pozostałych grupach wykształcenia idea integracji ma również licznych zwolenników – od 76 proc. wśród respondentów z podstawowym wykształceniem, 83 proc. z wykształceniem zawodowym i 89 proc. średnim.

Wysokie poparcie dla członkostwa Polski w UE występuje wśród elektoratów obydwu największych partii politycznych. W kwietniu niemal 90 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej oraz niemal 80 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest zwolennikami  członkostwa.

Źródło: Instytut GfK