Stopy procentowe w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej będą dalej rosnąć; raport IIF

Stopy procentowe w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej będą dalej rosnąć; raport IIF
Fot. stock.adobe.com/Sai
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej banki centralne będą nadal podnosić stopy procentowe, aby uniknąć zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych i efektów drugiej rundy. To wniosek z raportu Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF). 

„Pomimo rosnącego ryzyka recesji większość banków centralnych regionu prawdopodobnie będzie kontynuować cykl podwyżek, aby uniknąć sytuacji, w której konsumenci zaczną oczekiwać, że ceny będą nadal rosły, co skutkować będzie żądaniami płacowymi i decyzjami o wydatkach opartych na tym oczekiwaniu. Wyższe stopy procentowe powinny również pomóc w przenoszeniu słabszych walut na dynamikę inflacji bazowej” – napisano.

Czytaj także: Koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce? Commerzbank: takie zapowiedzi RPP nierozsądne >>>

IIF pisze, że połączenie czynników po stronie popytu i podaży już spowodowało dramatyczny wzrost cen konsumpcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, skłaniając regionalne banki centralne do znacznego zaostrzenia warunków finansowych, próbując ograniczyć płace, popyt i presję na deprecjację waluty.

Inflacja na wyższym poziomie przez dłuższy czas

Kolejna runda podwyżek cen energii może utrzymać inflację na wyższym poziomie przez dłuższy czas, pomimo prawdopodobnego spadku produkcji w większości krajów Europy w IV kw. 2022 r. i być może później.

„Nasze szacunki wskazują na duże znaczenie zmian kursów walutowych i cen surowców w wyjaśnianiu zmienności inflacji bazowej w regionie EŚW, zwłaszcza w Czechach, Polsce i Rumunii” – napisano.

Czytaj także: Obniżki stóp procentowych w 2023 roku jeszcze nie będzie?

IIF pisze, że presja łańcucha dostaw spadła ze szczytu, ale powrót do poziomów sprzed Covid prawdopodobnie zajmie więcej czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne zakłócenie dostaw energii do UE.

„W rezultacie przewidujemy, że zagregowany realny PKB dla regionu CEE-4 spadnie o około 4 proc. w II połowie 2022 roku” – napisano.

Źródło: PAP BIZNES