Stopy procentowe w Szwajcarii nadal ujemne, czy CHF zacznie w przyszłym roku tanieć?

Stopy procentowe w Szwajcarii nadal ujemne, czy CHF zacznie w przyszłym roku tanieć?
Fot. stock.adobe.com / Comugnero-Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). SNB utrzymał swoją główną stopę procentową na niezmienionym poziomie (-0,75%), co było zgodne z oczekiwaniami rynku, przypominają analitycy Credit Agricole.

W komunikacie zaznaczono, że ekspansywna polityka pieniężna jest konieczna dla zapewnienie stabilności cen oraz wsparcia ożywienia gospodarczego.

Jednocześnie SNB w swoim komunikacie zwrócił uwagę, że kurs franka szwajcarskiego pozostaje wysoki. W konsekwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba, SNB jest skłonny interweniować na rynku walutowym.

Czytaj także: S&P: w długim okresie rentowność sektora bankowego będzie pod presją, kluczowe ryzyko dotyczące kredytów frankowych

Prognozy makroekonomiczne SNB

SNB opublikował także swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. SNB oczekuje, że w 2021 r. szwajcarski PKB zwiększy się o ok. 3,5% (bez zmian względem wrześniowej projekcji), a w 2022 r. wzrośnie o ok. 2%.

Ze względu na wzrost cen dóbr importowanych, w szczególności ropy naftowej, oraz wyższe ceny niektórych dóbr spowodowane narastającymi barierami podażowymi podniesiona została również ścieżka inflacji.

Czytaj także: Kredyty frankowe: mBank rozpoczyna pilotaż ugód z frankowiczami

Zgodnie z grudniową projekcją inflacja wyniesie 0,6% w 2021 r. (0,5% we wrześniowej projekcji), 1,0% w 2022 r. (0,7%) oraz 0,6% w 2023 r. (0,6%).

Ekonomiści Credit Agricole prognozują, że kurs CHFPLN na koniec 2021 r. wyniesie 4,48, a na koniec 2022 r. obniży się do 4,18.

Tekst stanowi fragment analizy: MAKROmapa, Credit Agricole Bank Polska SA., której autorami są: Jakub Borowski, Główny Ekonomista; Krystian Jaworski, Starszy Ekonomista; Jakub Olipra, Ekonomista.

Źródło: aleBank.pl