Stopy na świecie wciąż niskie, mimo rosnącej inflacji
W czwartek (14.04.) prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oświadczyła, że wprawdzie inflacja rośnie, za co winę ponosi między innymi wojna w Ukrainie, ale Bank nie zmieni swych planów, dotyczących zakupów obligacji. Nie zapowiedziała też wzrostu stóp procentowych.
W Europie Środkowej banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe w ubiegłym roku
Lagarde obawia się, że Unia Europejska mocno odczuje skutki wojny i nakładanych na Rosję sankcji, co odbije się na wzroście gospodarczym. Dlatego EBC nie decyduje się na zacieśnienie polityki pieniężnej.
Czytaj także: EBC: stopy procentowe bez zmian, zakupy w ramach programu APP mogą zakończyć się w III kw.
Które banki centralne trwają przy niskich stopach procentowych?
Zerowe stopy utrzymuje także szwedzki Riksbank. Ostatnia podwyżka stóp w tym kraju z -0,250% do 0% miała miejsce w grudniu 2019 roku. Inflacja w Szwecji jest niższa niż w strefie euro, ale i tak najwyższa od 30 lat. W marcu wyniosła 6,0%.
Ujemne stopy wciąż utrzymuje Dania (-0,450%), Japonia (-0,100%) i Szwajcaria (-0,750%). Inflacja w tych krajach wynosi odpowiednio: 5,4%, 2,4% i 0,9%.
Powrót stóp procentowych do poziomu, który był zanim EBC rozpoczął skup papierów, może ponownie doprowadzić do kryzysu finansowego w strefie euro
Stopa Rezerwy Federalnej USA to 0,5% przy inflacji przekraczające 8%. Członek zarządu Rezerwy Federalnej, Christopher Waller, powiedział w środę (13.04.), że spodziewa się wzrostu stóp procentowych o 0,5 pkt proc. w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Fed zwykle podnosi stopy o 0,25 pkt proc. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych jest na rekordowo niskim poziomie. W marcu 2022 r. wyniosła 3,6%,, a PKB w IV kwartale 2021 roku wzrosło o 6,9%
Bank Anglii podniósł stopę w marcu do 0,75% prognozując, że w kwietniu inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnie 7,5%.
W Europie Środkowej banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe w ubiegłym roku. W Czechach podstawowa stopa banku centralnego wynosi 5,0%, a inflacja 12,7%, na Węgrzech 4,4%, inflacja 8,5%, a w Polsce 4,5% przy inflacji wynoszącej blisko 11%.
Czytaj także: Prezes NBP tłumaczy się z nadspodziewanie dużej podwyżki stóp procentowych; to jeszcze nie koniec cyklu
Sektor finansowy obawia się spowolnienia gospodarczego
Relatywnie słaba reakcja banków centralnych na zagrożenie inflacją wynika z obaw o wzrost gospodarczy, który odbił po recesji, spowodowanej pandemią Covid-19, ale pozrywane globalne łańcuchy dostaw mogą go spowalniać.
Średnie zadłużenie państw strefy euro zbliża się do 100% PKB
Wiele krajów, zwłaszcza w strefie euro obawia się, że zaprzestanie przez bank centralny skupu obligacji doprowadzi do szybkiego wzrostu rentowności papierów dłużnych. Tymczasem średnie zadłużenie państw strefy euro zbliża się do 100% PKB, a w kilku krajach znacznie przekracza ten poziom.
Powrót stóp procentowych do poziomu, który był zanim EBC rozpoczął skup papierów, może ponownie doprowadzić do kryzysu finansowego w strefie euro.
Czytaj także: Stopy w Chinach bez zmian