Statystyki systemów rozliczeniowych KIR w styczniu 2015 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kir.02.400x233W pierwszym miesiącu 2015 r. KIR rozliczył w systemie Elixir ponad 131 mln transakcji o łącznej wartości przekraczającej 334 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało niemal 1,3 mln transakcji o wartości prawie 7 mld euro. W styczniu, za pośrednictwem banków uczestniczących w systemie Express Elixir, zrealizowanych zostało ponad 107 tys. przelewów natychmiastowych, o wartości przewyższającej 422 mln zł. Łączna wartość transakcji przetworzonych w systemie od jego uruchomienia przekroczyła 6,5 mld zł.

W styczniu br. w systemie Elixir, dedykowanym rozliczeniom krajowym w złotych, zrealizowanych zostało 131 mln transakcji o wartości ponad 334 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, ich liczba zwiększyła się o niespełna 2,2 mln transakcji, a wartość o ponad 5 mld zł. Rekordowa w skali miesiąca liczba przelewów w systemie Elixir została zrealizowana w poniedziałek, 12 stycznia. Tego dnia KIR rozliczył 11,4 mln transakcji, których wartość przekroczyła 16,6 mld zł. Liczba transakcji krajowych i transgranicznych, przetworzonych w systemie Euro Elixir w minionym miesiącu, wyniosła niemal 1,3 mln, a ich wartość osiągnęła prawie 7 mld euro. W porównaniu
do stycznia 2014 r., liczba transakcji zwiększyła się o 164 tys. Ich wartość wzrosła natomiast o ponad 624 mln euro.

Dynamiczny wzrost liczby przelewów natychmiastowych, notowany w ujęciu rok do roku, potwierdzają statystyki systemu rozliczeniowego Express Elixir. W ubiegłym miesiącu klienci banków zlecili ponad 107 tys. przelewów natychmiastowych, na kwotę przekraczającą 422 mln zł. W stosunku do stycznia ubiegłego roku, wzrosła zarówno ich liczba, jak i wartość, odpowiednio o: 172 proc. (z 39 tys. transakcji w styczniu 2014 r.) i 71 proc. (z poziomu 247 mln zł w styczniu ub.r.). W styczniu zanotowano również najwyższą dzienną liczbę transakcji od momentu uruchomienia systemu w czerwcu 2012 r. W piątek, 9 stycznia, rozliczono aż 6,7 tys. tego typu przelewów.

– Mimo, że w styczniu Polacy zwykle realizują nieco mniej przelewów niż w rekordowym grudniu, w systemach rozliczeniowych KIR utrzymuje się stały trend wzrostowy w ujęciu rok do roku – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR. – Szczególnie dynamicznie rozwija się system Express Elixir, regularnie co kwartał rosnąc o 20 – 30 proc. zarówno pod kątem wolumenu jak i wartości realizowanych transakcji. Spodziewamy się, że ten trend będzie utrzymany w związku z planowanym wdrożeniem systemu w kolejnych bankach i wzrostem dostępności usługi dla klientów korzystających z płatności mobilnych w modelu P2P, realizowanym przy współpracy z firmą PSP – dodaje M. Szymański.

Na grudniowym spotkaniu Euro Retail Payments Board (ERPB), zespołu ekspertów działającego  pod przewodnictwem Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank), uruchomienie transgranicznego systemu płatności natychmiastowych w euro zostało uznane za jeden z priorytetów w rozwoju płatności detalicznych w Unii Europejskiej1. Warto wspomnieć, że obecnie w Europie takie systemy funkcjonują tylko w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii. – Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem ze strony partnerów zagranicznych i aktywnie uczestniczymy w pracach nad interoperacyjnością płatności natychmiastowych w Europie, co postuluje m.in. ERPB – podkreśla Michał Szymański.

1.  http://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2014/html/pr141209.en.html

Źródło: KIR