Stan wyjątkowy: będą rekompensaty dla przedsiębiorców regionów przygranicznych
„Pan minister [spraw wewnętrznych i administracji Mariusz] Kamiński bardzo szybko porozumiał się z panem ministrem [finansów Tadeuszem] Kościńskim i propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach – jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta przez Radę Ministrów – chcemy ją skierować w ekstraordynaryjnym trybie na posiedzenie Sejmu, tak żeby […] ona mogła w bardzo krótkim czasie wejść w życie, aby jak najszybciej, w najbliższych tygodniach środki trafiały na konta przedsiębiorców” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Od 2 września w części województwa podlaskiego oraz lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 6, 2021
➡️ To ok. trzykilometrowy pas wzdłuż granicy z Białorusią. Ograniczenia są dostosowane do stopnia i charakteru zagrożeń na obszarze położonym bezpośrednio przy granicy. pic.twitter.com/fPpcKxqzGJ
Projekt wkrótce trafi do Sejmu
Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że projekt ustawy został przygotowany i będzie przedmiotem prac na najbliższym posiedzeniu rządu z taką intencją, żeby na najbliższe posiedzenie Sejmu mógł się stać przedmiotem prac parlamentu i szybko zostać uchwalony.
„Wnioskodawca będzie kierował wniosek do wojewody, gdzie będzie przedstawiał swoje dochody, jakie uzyskiwał w tych miesiącach [czerwiec- sierpień] poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie jego działalności gospodarczej i 65% przychodu to będzie ta rekompensata, którą będzie wypłacał wojewoda” – powiedział Kamiński.
Wojewoda będzie miał możliwość weryfikacji przychodów przedsiębiorcy
Wojewoda będzie miał możliwość weryfikacji przychodów przedsiębiorcy, wykazanych we wniosku.
Kamiński podkreślił, że rekompensaty mają dotyczyć ok. 250 podmiotów, głownie z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, które prowadzą w tym pasie działalność.
W ubiegłym tygodniu prezydent na wniosek Rady Ministrów wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Stan wyjątkowy obowiązuje na 3-km pasie przygranicznym na terenie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Ze względu na stan wyjątkowy na tym terenie wprowadzono szereg ograniczeń, które dotykają także przedsiębiorców.