Srebro – inwestycyjny hit 2013 roku?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zestawienie.wykres.02.250xW Mennicy Stanów Zjednoczonych padł rekord. 7 stycznia, czyli pierwszego dnia sprzedaży tegorocznych srebrnych Amerykańskich Orłów, sprzedaż wyniosła prawie 4 miliony monet. Z tym wynikiem styczeń 2013 został piątym najsilniejszym miesiącem w historii sprzedaży Orłów, czyli od 1986 roku.

Wczesne wydania i monety z nowym rocznikiem zawsze cieszyły się niezwykłą popularnością. Tym razem miało to również związek z faktem, że rocznik 2012 został wyprzedany już 19 grudnia. Przez trzy długie tygodnie najpopularniejsza srebrna moneta świata była więc niedostępna.

Zainteresowanie srebrnymi Orłami rośnie z każdym rokiem. W 2012 roku Orzeł osiągnął trzeci najlepszy wynik sprzedaży w swojej historii – ponad 33,7 mln monet. Gdyby słynna moneta nieoczekiwanie nie wyprzedała się już w połowie grudnia, najpewniej pobiłaby rekord z 2011 roku – ponad 39 milionów monet.

Orzeł z rocznikiem 2012 okazał się więc prawdziwym hitem. Okazuje się jednak, że w Polsce jest jeszcze dostępny. To typowe dla naszego rynku – mówi Mirosław Mejer, prezes firmy Inwestycje Alternatywne Profit S.A. W odróżnieniu od np. Amerykanów czy Japończyków, Polacy ruszają na zakupy, gdy ceny są wysokie, a nie gdy chwilowo spadają i są najbardziej atrakcyjne.

Na świecie moda na srebro ogarnęła już rynek inwestycyjny, prowadząc Orła ku kolejnym rekordom. Aktualna cena za uncję na poziomie 30 USD jest bowiem niezwykle atrakcyjna, zważywszy, że jeszcze w 2001 roku wynosiła nieco ponad 4 dolary za uncję. Pod koniec kwietnia 2011 roku sięgnęła rekordowego poziomu 49,76 USD, do którego będzie powoli wracać.

Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym przez Bloomberga wśród 49 światowych analityków, traderów i inwestorów, średnia przewidywana cena srebra na koniec 2013 roku wynosi 40,25  dolarów za uncję kruszcu. Oznaczałoby to roczny wzrost cen na poziomie 31%.

Marianna Wodzińska
Marketing Communications Manager
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.