Sprzedaż funduszy dłużnych odżyła w lipcu

Sprzedaż funduszy dłużnych odżyła w lipcu
Pieniądze Fot. stock.adobe.com/Magdziak Marcin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Lipiec był kolejnym miesiącem niskiego bilansu sprzedaży funduszy inwestycyjnych.

Lipiec był kolejnym miesiącem niskiego bilansu sprzedaży funduszy inwestycyjnych #FunduszeInwestycyjne

Saldo wpłat i wypłat wyniosło w sumie niespełna +0,1 mld zł, choć do samych funduszy detalicznych wpłacono netto ponad +0,4 mld zł.

Czytaj także: Wyniki funduszy inwestycyjnych: czerwiec był rekordowy >>>

saldo

W lipcu „odżyła” sprzedaż funduszy dłużnych. Bilans sprzedaży wyniósł ponad +1,0 mld zł i był najwyższy od maja 2018 roku. Największa w tym zasługa sprzedaży funduszy dłużnych o uniwersalnej strategii, przede wszystkim PKO Obligacji DługoterminowychPKO Papierów Dłużnych Plus czy UniKorona Dochodowy. Trwa za to odpływ z funduszy absolutnej stopy zwrotu. W lipcu bilans sprzedaży wyniósł przeszło -0,6 mld zł. To był 20 miesiąc z rzędu, w którym obserwujemy odpływy netto w tym segmencie.

Czytaj także: Aktywa TFI wzrosły mdm do 258,5 mld zł w lipcu >>>

bilans

Zdecydowanym liderem pod względem napływów był w lipcu NN Investment Partners TFI. Bilans sprzedaży detalicznych funduszy tego towarzystwa wyniósł niespełna +0,5 mld zł, z czego ponad połowa (+287 mln zł) do NN Stabilnego Wzrostu. Prawdopodobnego wyjaśnienia tego świetnego wyniku należy szukać po drugiej stronie tabeli – w lipcu z Esaliens Senior odpływy w ujęciu netto wyniosły -283 mln zł.

TFI

Tradycyjnie już w tym roku obserwujemy dynamiczną sprzedaż PKO Obligacji Długoterminowych (w lipcu +0,5 mld zł netto) i PKO Papierów Dłużnych Plus (ponad +0,1 mld zł) oraz odpływy netto z PKO Obligacji Skarbowych (ponad -0,6 mld zł).

sprzedaż

Od początku roku bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych jest ujemny – wynosi prawie -2,4 mld zł netto.

Źródło: AnalizyOnLine