Spready do Bunda polskich obligacji 10Y skoczyły w górę o 5 pb. w trakcie czwartkowej konferencji EBC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Przez cały czwartek mieliśmy do czynienia ze wzrostami dochodowości niemieckiego bunda oraz amerykańskich skarbówek. Proces ten był napędzany przez lepsze niż oczekiwano dane o zamówienia dla niemieckiego przemysłu oraz brak decyzji o użyciu niestandardowych narzędzi polityki monetarnej przez EBC.

Odwrócenie tego nastąpiło w trakcie konferencji ECB, a zostało nasilone po publikacji słabych niż oczekiwano danych na temat zamówień w przemyśle za Oceanem. Mimo to dochodowości niemieckich obligacji 10Y wzrosły o 4 pb., zaś amerykańskich o 3 pb. Zmianom tym towarzyszyły nieznaczne wzrosty stawek CDS papierów portugalskich i spadki włoskich i hiszpańskich.

Czwartkowe przedpołudnie na krajowym rynku długu było względnie spokojne, jednak rozczarowanie jakie przyniosła konferencja EBC stało się wyzwalaczem dla minimalnej korekty środowego spadku dochodowości. W konsekwencji rentowności krajowych papierów wzrosły na przestrzeni dnia o 1-2 pb. na końcach krzywej i 3-4 pb. w jej środku. Nieco inaczej kształtowała się sytuacja na krzywej IRS, gdzie doszło do 7-8 pb. wzrostu stawek w segmencie 5-10Y (i w konsekwencji zwężenia marż ASW) oraz 4 pb. w segmencie 2Y. Bez większego wpływu na rynek była aukcja obligacji, na której MF, wykorzystują koniunkturę sprzedało 3 754 mln PLN papierów OK0116 oraz 2 819 mln PLN papierów WZ0119.

W piątek spodziewamy się kontynuacji przeceny krajowych obligacji. Ruchy nie powinny być jednak zbyt duże ze względu na spodziewaną publikację, prawdopodobnie słabych, danych z rynku pracy z USA. W konsekwencji spodziewamy się wzrostu rentowności o kolejne 3-5 pb., przy czym będzie on skoncentrowany w segmencie 5-10Y i wywołany spodziewanym wzrostem rentowności papierów niemieckich w reakcji na publikację danych o produkcji przemysłowej w Niemczech.

W najbliższych tygodniach spodziewamy się stopniowej korekty spadków dochodowości krajowych papierów skarbowych z ostatnich dni. Taki scenariusz może sugerować wczorajsza reakcja rentowności polskich obligacji na brak poluzowania polityki monetarnej przez EBC. Rozczarowanie rynków decyzją EBC kosztowało polskie 10Y skarbówki „utratą” jednej trzeciej ze środowego spadku dochodowości. Silna reakcja na wypowiedzi oraz decyzje przedstawicieli NBP i EBC na przestrzeni ostatnich dni sugeruje, że obecnie wyceny krajowego długu są bardzo wrażliwe na perspektywy polityki monetarnej w Polsce i Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne napływające dane makroekonomiczne mogą być lepsze od oczekiwań. Kolejny raz zaskoczyły pozytywnie dane o inwestycjach w strefie euro (w publikacji danych o PKB), a zamówienia i produkcja w Niemczech rośnie w coraz szybszym tempie. Patrząc na dane o rejestracji nowych samochodów w Polsce (wzrost w lutym o 32,5% r/r)  można spodziewać się wysokiej sprzedaży detalicznej za luty. Kontynuacja tych trendów zmusi rynki do wkalkulowania w wyceny długu spodziewanego przez nas w połowie roku odejścia od „ultra gołębiego” języka ECB i NBP.

140307.pko.proc.01.400x369140307.pko.walut.02.400x256140307.pko.proc.03.550x335

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski