Spowolnienie rozwoju sektora bankowego niebezpieczne dla gospodarki

Spowolnienie rozwoju sektora bankowego niebezpieczne dla gospodarki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki w Polsce mają coraz mniej środków na finansowanie gospodarki - mówili o tym uczestnicy XIII Kongresu Ryzyka BIK. Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich wskazywał na przyczyny spowolnienia rozwoju sektora bankowego w naszym kraju.

Niepokoi nas to, że zaczyna nam brakować środków na rozwój

Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich przypomina, że banki odpowiadają za finansowanie gospodarki, biorą udział w realizacji strategicznych programów rozwojowych. W polskim systemie finansowym  mają aż 73 procentowy udział i są głównym dostarczycielem środków do gospodarki.

Zagrożeniem dla banków, a w konsekwencji dla gospodarki jest zbyt duże obciążenie fiskalne i para fiskalne sektora bankowego. W efekcie polskie banki w stosunku do banków strefy euro są znacząco mniej konkurencyjne, mają mniej środków na własny rozwój. To budzi niepokój prezesa ZBP.

Konsolidacja, konkurencja i nowe regulacje

Jego zdaniem zachodzący proces konsolidacji sektora bankowego w Polsce jest wynikiem nie tylko konkurencji pomiędzy bankami, ale także skutkiem wprowadzanych regulacji krajowych, które nie są znane w innych krajach europejskich.