Spotkanie z Tomasem Sedlackiem 16.11 oraz 19.11

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

121116.ksiazka.01.150x208Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomášem Sedláčkiem, autorem książek "Ekonomia dobra i zła" (Studio Emka, Warszawa 2012) oraz "Zmierzch homo economicus" (nowość, premiera 13 listopada br.).

Tomas Sedlacek poprowadzi panel dyskusyjny połączony z promocją jego nowej książki pt. „Zmierzch homo economicus. W którą stronę idzie światowa ekonomia?”

W dniu 16 listopada 2012 (piątek) godz. 16:00, Aula B Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
W dniu 19 listopada 2012 (poniedziałek) godz. 13:45, Główna Aula Szkoły Głównej Handlowej

Wstęp wolny.

Jednocześnie miło nam poinformować, iż pierwsza książka Tomasa Sedlacka „Ekonomia dobra i zła” otrzymała 7 listopada br. wyróżnienie Economicus 2012 w kategorii najlepsza książka ekonomiczna.

Zmierzch Homo Economicus to druga, po cieszącej się sukcesami Ekonomii dobra i zła, książka Sedlacka. Stanowi ponowną próbę odnowienia wiary w ekonomię i przedstawienia jej jako nauki z ludzką twarzą.

Latem 2011 roku w Oksfordzie Roman Chlupaty przeprowadził z Sedlackiem wywiad, który pierwotnie był przeznaczony dla radia. Wyszła z niego oryginalna i łatwa w odbiorze refleksja nad skomplikowanym problemem. Za pomocą inspirujących porównań i metafor nawiązujących do fizyki, literatury i biologii Sedlacek i Orrell wnikają do istoty systemu, skłaniając czytelników do myślenia i  proponując – nie narzucając – rozwiązania. I co więcej robią to z humorem.

Tym razem Tomas Sedlaccek, członek Krajowej Rady Gospodarczej i były doradca Vaclava Havla do spraw ekonomicznych, nie zwraca się do czytelników jako autor lecz raczej dyskutant lubiący nakłaniać do dialogu. Poprzez pytania i odpowiedzi stara się dociec istoty obecnego kryzysu finansowego, politycznego i społecznego. Jako partnera do dyskusji wybrał kanadyjskiego matematyka i ekonomistę Davida Orella, który również lubi rozbijać stary ład i rozumie, że nie uzdrowimy systemu, jeśli nie zrobimy kroku w nieznane.

Tomas Sedlacek jest prawdopodobnie najbardziej rozchwytywanym współczesnym czeskim ekonomistą. Dzięki niekonwencjonalnym poglądom i umiejętności łączenia ekonomii z innymi dziedzinami osiągnął ostatnio wielki sukces za granicą. Jego książka Ekonomia dobra i zła została przetłumaczona na czternaście języków i adoptowana na dowcipną sztukę teatralną.

David Orrell to kanadyjski matematyk i pisarz. W swojej najsłynniejszej książce Economyths łączy prywatne zainteresowania ekonomiczne z zawodowym zainteresowaniem matematyką i modelowaniem matematycznym. Twierdzi, że główny nurt obecnej ekonomii opiera się na błędnych założeniach, które jego zdaniem należą do głównych przyczyn obecnego kryzysu. Nagrodzona kanadyjską nagrodą National Business Book Award książka Economyths została przetłumaczona na sześć języków.

Roman Chlupaty to czeski dziennikarz i publicysta od 2000 roku mieszkający i pracujący za granicą. Był korespondentem francuskiej „OWNI” i chińskiego „Financial Times”. Pisze do czołowych czeskich gazet ekonomicznych takich jak „Euro”, „Hospodarske Noviny” i „Investicni Web”. Opublikował książkę (Ne)mocna Zeme, która – podobnie jak inne jego zainteresowania – dotyczy międzynarodowej gospodarki i polityki oraz styku tych dziedzin.

Monika Kicuła
Studio EMKA