Spekulacje dot. skali luzowania ilościowego w ramach programu
Wobec braku publikacji ważniejszych danych, bazowe rynki długu koncentrowały się w środę na spekulacjach na temat skali luzowania ilościowego w ramach programu, którego uruchomienia oczekuje się w czwartek przez EBC. W reakcji na doniesienia WSJ, że EBC zamierza rozpocząć program zakupu obligacji opiewający na 50 mld EUR przez co najmniej rok, rentowność DE10Y skoczyła w górę o 5 pb. W ślad za niemieckimi papierami nie poszły jednak obligacje amerykańskie, których rentowności w obliczu spekulacji o odsunięciu w czasie podwyżek stóp w USA poza 2q15 stabilizowały się. W skali całego dnia rentowność DE10Y wzrosła o 6 pb., zaś US10Y o 1 pb.
W środę kluczowym wydarzeniem dla polskiego rynku stopy procentowej była publikacja danych o krajowej produkcji przemysłowej i jej cenach. Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 8,4% r/r (5,3% r/r dane odsezonowane), wobec oczekiwań na poziomie 5,3% r/r. Bardzo wysoka dynamika to po części konsekwencja efektów kalendarzowych, a po części „korekty” słabego listopada. Nawet po uwzględnieniu tych efektów zachowanie sektora przemysłowego pozostaje spójne z wysoką dynamiką płac w sektorze przedsiębiorstw. Ponadto struktura danych wskazuje na odbicie w sektorach eksportowych.
Taki wynik przełożył się na niewielkie 2-3 punktowe przesunięcie w górę krzywej IRS i nieco mniejsze krzywej dochodowości obligacji. Jednak efekt w skali całego dnia był trwały tylko w przypadku krzywej IRS i krótkiego końca krzywej obligacji. Dane o produkcji zostały negatywnie odebrane przez krzywą FRA (dla Wibor3M), która przesunęła się w górę o 2-4 pb. lokując swój najniższy punkt (9X12) na poziomie 1,50%. Inwestorzy na krajowym rynku długu umiarkowanie pozytywnie zareagowali na informację WSJ, na temat planowanej skali luzowania ilościowego przez EBC.
Czwartkowa konferencja EBC będzie kluczowym wydarzeniem dla rynku długu w tym tygodniu. Spodziewana decyzja EBC o uruchomieniu pełnego programu luzowania ilościowego (lub w najgorszym razie jego szczegółowa zapowiedź) powinna w dalszym ciągu pomagać w obniżaniu rentowności w segmencie 5Y-10Y. W przypadku krótkiego końca krzywej i stawek FRA efekt ten będzie bardzo umiarkowany. Po publikacji ostatnich danych makro z kraju sądzimy, że wyraźnie pozytywny efekt oddziaływania konferencji EBC na krzywą ograniczy się do segmentu 5Y-10Y. W piątek spodziewamy się powrotu krzywej FRA do wzrostów za sprawą oczekiwanej publikacji dobrych danych PMI dla niemieckiej gospodarki.
Na zapowiedzianej na czwartek aukcji MF zamierza sprzedać obligacje serii OK0717 oraz PS0420 w kwocie 5-7 mld PLN. Spodziewamy się, że rentowności uzyskane na przetargu wyniosą odpowiednio 1,68% i 1,91%.
Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski