Sophos prezentuje raport „Security Threat Report 2013”
80 procent ataków w 2012 roku dokonano przez przekierowania z legalnych stron, a aż 27 procent cyberprzestępstw związanych było wykorzystaniem Blackhole Exploit Kit.
Sophos, producent kompleksowych rozwiązań zabezpieczających, prezentuje Sophos Threat Report, raport o bieżących zagrożeniach i wyzwaniach dla branży bezpieczeństwa IT.
Boston, Massachusetts – 4 grudnia 2012 – Sophos opublikował dziś,,Security Threat Report 2013″, szczegółową analizę najważniejszych wydarzeń w branży bezpieczeństwa IT w roku 2012 i prognozę na 2013 rok. Raport obejmuje wszystkie najnowsze trendy w zagrożeniach, takich jak tzw. Bring Your Own Device (BYOD) czyli wykorzystanie prywatnych urządzeń w środowisku pracy, luki bezpieczeństwa w chmurach obliczeniowych oraz niezliczone wyzwania dla bezpieczeństwa IT, z którymi muszą sobie poradzić organizacje i firmy każdej wielości.
Podsumowanie roku 2012
2012 to rok nowych platform i nowoczesnego złośliwego oprogramowania. Środowisko IT, kiedyś jednorodne i skupione wokół rodziny systemów Windows, dziś składa się z różnorodnych platform. Nowoczesne malware wykorzystuje ten trend, stwarzając zupełnie nowe wyzwania dla specjalistów bezpieczeństwa IT.
Zwiększająca się mobilność urządzeń i danych w 2012 r. zmusiła korporacyjne działy IT jeszcze większej elastyczności. Mijający rok był także okresem powrotu tradycyjnych zagrożeń, w szczególności ataków dokonywanych za pomocą malware rozprowadzanego przez sieć www. Ponad 80 proc. ataków w 2012 r. polegało na przekierowaniach z legalnych witryn, które zostały zaatakowane przez cyberprzestępców.
Ataki Malware: najbardziej zagrożone i najbezpieczniejsze kraje
Niezabezpieczone komputery są podatne na różnego rodzaju ataki. Zarażenie złośliwym oprogramowaniem w większości, choć nie we wszystkich przypadkach, następuje przez kliknięcie w link umieszczony w wiadomości e-mail bądź na stronie www, który prowadzi do złośliwego kodu. Oprócz stron internetowych tworzonych od podstaw z myślą o infekowaniu odwiedzających, popularnym celem ataku cyberprzestępców są legalne i popularne strony WWW. SophosLabs, globalna sieć centrów analizy zagrożeń
na podstawie analizy ruchu sieciowego stworzyła ranking krajów najbezpieczniejszych oraz tych, których użytkownicy są najbardziej zagrożeni atakami i złośliwym oprogramowaniem:
TER* (Threat Exposure Rate) – Ocena narażenia na zagrożenie mierzona jako odsetek komputerów, które doświadczyły ataku złośliwego oprogramowania – udanego lub nie, przez okres trzech miesięcy w 2012 roku.
Spojrzenie w przyszłość
Duża część obserwowanej cyberprzestępczości polega na działaniach oportunistycznie wykorzystujących typowe i popularne luki w zabezpieczeniach. Mimo to, według ekspertów Sophos, w roku 2013, w związku ciągłym rozwojem platform tworzenia i testowania malware – w niektórych przypadkach oferujące przestępcom gwarancje zwrotu pieniędzy – coraz bardziej prawdopodobne będzie omijanie tradycyjnych systemów zabezpieczeń biznesowych. Dlatego można spodziewać się wzrostu liczby incydentów, w których napastnicy zdobędą i utrzymają dostęp do sieci korporacyjnych. Inne trendy oczekiwane w przyszłym roku to:
- Więcej podstawowych błędów serwera WWW
- Więcej „nieodwracalnego” Malware
- Zestawy narzędzi ataku z cechami Premium
- Skuteczniejsze zabezpieczenia
- Integracja, prywatność i wyzwania bezpieczeństwa IT
Ze względu na niewielki, choć zauważalny wzrost procederu ekstrakcji danych logowania, specjaliści IT będą musieli zwracać uwagę na ochronę zarówno komputerów, jak i ich środowisko serwerów WWW.
Coraz większa liczba ataków ataków będzie zmuszać użytkowników nie tylko do stosowania systemów zabezpieczeń, ale także wykorzystania mechanizmów tworzenia kopii zapasowych/bezpieczeństwa i wykorzystania ich do przywracania sprawności zaatakowanym systemom.
Ciągła ewolucja w dojrzewaniu zestawów exploitów, w tym Premium, takich jak funkcje wbudowanych skryptów, usług internetowych, interfejsów API i platform malware zapewni dodatkową jakość tych programów, która powoduje że dostęp do wysokiej jakości złośliwego kodu będzie prostsza.
Rozwój mechanizmów zabezpieczeń pozwoli na skuteczniejsze ograniczenie działalności złośliwego oprogramowania. Nie będzie to jednak oznaczać zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sieci, gdyż spadek aktywności klasycznych exploitów zostanie zrównoważony wzrostem ilości ataków wykorzystujących platformy społecznościowe.
Funkcjonalności GPS i NFC (Near Field Communication) są coraz ściślej zintegrowane z urządzeniami mobilnymi, co skutkuje coraz głębszym przenikaniem sfery usług cyfrowych do sfer życia do niedawna znajdujących się poza siecią. W nadchodzącym roku pojawią się zagrożenia wykorzystujące to zjawisko oraz technologie GPS i NFC.
– Dwa pojęcia, które najlepiej definiują rok 2012, to,,ewolucja” i „nowe możliwości”. Ataki i zagrożenia na platformy PC, Mac OS i urządzenia mobilne nadal będą się zmieniać, podobnie jak technologie do walki z nimi – powiedział Gerhard Eschelbeck, Chief Technology Officer, Sophos. – Branża IT zmienia się wraz z użytkownikami, którzy oczekują coraz doskonalszych narzędzi do wykonywania ich codziennej pracy, przynosząc im nowe zestawy systemów operacyjnych oraz postęp w dziedzinie zabezpieczeń. Ochrona użytkowników i zapewnienie im nowych możliwości działania za pośrednictwem każdego urządzenia, platformy czy systemu operacyjnego, są kluczowe dla rozwoju i ewolucji systemów zabezpieczeń – dodał Gerhard Eschelbeck.
Pełen „Security Threat Report 2013”, wraz z dodatkowymi informacjami i statystykami dotyczącymi przestępczości internetowej w 2012 roku, jak i najlepsze wskazówki oraz prognozy można znaleźć na stronie http://www.sophos.com/threatreport.
Źródło: Sophos