Słowenia drugim Cyprem?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.19.250x188Wtorkowa sesja na rynkach walut została prawie całkowicie zdominowana przez niedźwiedzie, które tym razem nie odpuszczały aż do końca dnia. Negatywne nastroje wśród inwestorów kształtowane były przez informacje napływające z Nikozji, gdzie minister finansów podał się do dymisji, pogłębiając tym samym chaos panujący na Wyspie.

Dodatkowo, wokół Słowenii zaczęły narastać medialne spekulacje  w kontekście ewentualnej pomocy ze strony Unii Europejskiej na zasadach, z którymi mieliśmy już do czynienia w przypadku Cypru. Awersja inwestorów do rozwiązań rodem z Dzikiego Zachodu spowodowała wczoraj odwrót od europejskiej waluty na rzecz tych bardziej stabilnych.

Podczas wtorkowej sesji wyjątkowo dobrze wypadły indeksy, w tym niemiecki DAX. 1.91% wzrost napędzany był w głównej mierze lepszymi danymi w obszarze PMI, niż zakładały to prognozy. Dla chcących dywersyfikować swoje portfele, inwestycja w indeksy może okazać się w najbliższym czasie ciekawą oraz korzystną alternatywą wobec rynku forex.

Dzisiejsza sesja oprócz kolejnych doniesień medialnych z Cypru, przyniesie wiele istotnych informacji ze Starego Kontynentu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy poznają wartość wskaźnika cen konsumpcyjnych UE, poziom konstrukcyjnego PMI w Wielkiej Brytanii, a około godziny 14.15 odczytana zostanie zmiana pozarolnicznego zatrudnienia ADP w USA.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank