Słabe wyniki strefy euro zwiększają prawdopodobieństwo obniżek stóp przez EBC
W swoich najnowszych prognozach opublikowanych w czerwcu ’24 EBC stwierdził, że spodziewa się, że negocjowany wzrost płac nieznacznie wzrośnie w tym roku i w czwartym kwartale wyniesie 4,8%, a stopniowo zmniejszy się w roku przyszłym.
EBC był jednym z pierwszych banków centralnych, które rozpoczęły obniżkę stóp procentowych. Po obniżce w czerwcu nie dał jasnych sygnałów, jakie będą jego następne ruchy. Obecnie analitycy są przekonani, że z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarki w strefie euro Bank obniży stopy procentowe na swoim kolejnym posiedzeniu 12 września ‘24.
Są nawet opinie, że obniżka wyniesie aż 0,5 pkt proc. , a do końca roku stopa depozytowa spadnie z obecnych 3,75% do 3,0%.
Czytaj także: Nieoczekiwany wzrost inflacji w strefie euro
Od czego zależy termin obniżki stóp procentowych przez EBC
Także inne wskaźniki ekonomiczne zwiększają prawdopodobieństwo obniżki stóp przez EBC. W środę (21.08.2024) Eurostat poinformował, że liczba wakatów, która jest kluczowym wskaźnikiem popytu na pracę spadła w drugim kwartale.
Spowolnił również wzrost ogólnych kosztów pracy.
Indeks zakupów produkcyjnych S&P Global, będący wskaźnikiem aktywności spadł w sierpniu ’24 do 45,6. To najniższy poziom od stycznia i znacznie poniżej poziomu 50, który jest granicą między wzrostem, a recesją.
Badania S&P wykazały również, że ceny nakładów u producentów spadły do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, co jest oznaką niechęci do gromadzenia zapasów towarów, których nie da się sprzedać.
Czytaj także: Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił trzy podstawowe stopy procentowe bez zmian
Stagnacja i recesja?
Impet straciła gospodarka niemiecka, która znajduje się w stagnacji, a zagrożona jest recesją. Mimo tego niemieckie związki zawodowe wciąż naciskają na szybszy wzrost wynagrodzeń, który może jeszcze bardziej obniżyć konkurencyjność gospodarki.
Znacznie lepiej radzą sobie kraje, w których dominują usługi, takie jak Hiszpania i Włochy.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu sprawiły, że udany sierpień miał także francuski sektor usług. Ten impuls był jednak krótkotrwały.
Według informacji, opublikowanej w czwartek (22.08.2024) Rada Prezesów EBC już na posiedzeniu w lipcu wyraziła obawy, że załamanie w sektorze wytwórczym w strefie euro może mieć charakter nie tylko przejściowy, lecz może odzwierciedlać trwalszą i strukturalną utratę konkurencyjności.