Skrócenie QE3 coraz bardziej realne

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.inwestycje.01.250x164B. Bernanke stopniowo przygotowuje rynek na ograniczenie i skrócenie programu QE3, choć nie przybliża scenariusza podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja wywołuje ucieczkę od ryzyka i aprecjację dolara. I osłabienie złotego. Efekt ten zostaje dodatkowo wzmacniany deprecjacją walut regionu oraz niekorzystnymi informacjami o realizacji budżetu po pierwszych dwóch miesiącach roku.

Podczas wczorajszej sesji doniesienia w sprawie Cypru miały drugorzędne znaczenie dla rynku walutowego. Stopniowe uspokojenie nastrojów pozwoliło na lekkie skorygowanie spadków notowań eurodolara. Dziś do Moskwy przyjeżdża delegacja UE z na czele z szefem KE J. M. Barrosso. To jeden z największych szczytów Unia-Rosja w historii. Spotkanie będzie poświęcone głównie tematowi jednorazowego podatkowi od depozytów bankowych na Cyprze. Szacuje się, że może on kosztować firmy i obywateli rosyjskich lokujących tam swoje środki, blisko 3 mld euro. W tej sytuacji powstaje pytanie czy nie taniej byłoby dla Rosji udzielenie kredytu temu krajowi. Brak zgody na warunki MFW i UE, która oferuje 10 mld euro pomocy, oznacza odcięcia cypryjskich banków od finansowania prowadzące do bankructwa kraju, a w konsekwencji być może wyjście ze strefy euro. Wizja pożyczki z Rosji daje szanse na ustabilizowanie sytuacji wokół wyspy.

W drugiej części dnia złoty tracił jednak ponownie na wartości głównie za sprawą wyprzedaży, jaka dotknęła waluty regionu oraz niekorzystnych informacji o realizacji budżetu państwa w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. (deficyt na poziomie 60,9 proc. planu na cały rok). Czeska korona osłabiła się wczoraj w okolice rocznych minimów wobec euro. EUR/HUF zbliżył się do szczytów osiągniętych podczas poniedziałkowej paniki. Po zamknięciu sesji kluczowego znaczenia nabrały informacje przekazane przez amerykańską Rezerwę Federalną w komunikacie po posiedzeniu.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił stóp procentowych oraz podtrzymał deklarację utrzymywania ich na rekordowo niskim poziomie tak długo, jak stopa bezrobocia będzie nie spadnie poniżej 6,5 proc., a prognozowana inflacja, mierzona wydatkami na konsumpcję, nie przekroczy 2,5 proc. W najnowszej rundzie projekcji makroekonomicznych Fed obniżył szacunki stopy bezrobocia do 2015 r. oraz podtrzymał prognozy wzrostu PKB.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed B. Bernanke potwierdził, że sytuacja gospodarcza USA nadal wymaga utrzymania ultra łagodnej polityki pieniężnej. Większość członków FOMC jest zdania, że QE znacząco wspiera gospodarkę. Dlatego powtórzył, że będzie on kontynuowany aż do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Zaznaczył jednak, iż w miarę poprawy wskaźników aktywności oraz zbliżania się do wspomnianych celów (bezrobocie i inflacja) Rezerwa może różnicować tempo skupu aktywów w ramach QE3. Ocenił ponadto, że nastąpi dłuższy okres przerwy między zakończeniem programu QE3, a podwyżkami stóp procentowych.

Wymowa prognoz, komunikatu oraz wypowiedzi prezesa Fed na konferencji prasowej po posiedzeniu FEd nie była wyjątkowo restrykcyjna. Można było oczekiwać dużo silniejszego akcentu na skrócenie QE3. Z drugiej strony, sugestie o tym, że program nie potrwa tak długo, jak wcześniej oczekiwano, był aż nadto czytelne. Jest niemal pewne, że QE3 w takiej formie i wielkości nie potrwa dłużej niż do końca 2013 r. Daje to podstawy do aprecjacji dolara w średnim i długim terminie.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS