Siła nabywcza w Polsce znacznie poniżej średniej europejskiej w 2021 roku; na 42 kraje znaleźliśmy się na 28. miejscu w rankingu

Siła nabywcza w Polsce znacznie poniżej średniej europejskiej w 2021 roku; na 42 kraje znaleźliśmy się na 28. miejscu w rankingu
Fot. stock.adobe.com/alexlmx
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średnia siła nabywcza w Polsce w 2021 roku wynosi 8 294 euro na mieszkańca, czyli 55,1% poniżej średniej europejskiej, co w europejskim rankingu plasuje Polskę na 28 miejscu, wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2020. Jednocześnie widoczne jest istotne rozwarstwienie w dystrybucji siły nabywczej pomiędzy powiatami bogatymi a biednymi. 82 powiaty dysponują siłą nabywczą na mieszkańca wyższą od średniej krajowej, podczas gdy 298 jest poniżej tego poziomu.

Z rozporządzalnym dochodem netto w wysokości 13 566 euro na mieszkańca pierwsze miejsce w rankingu zajmuje stołeczny powiat warszawski. Jego mieszkańcy dysponują o niemal 64% wyższą kwotą na wydatki konsumpcyjne i oszczędności niż wynosi średnia krajowa. Z kolei na końcu rankingu powiatowego znajduje się powiat kolneński, gdzie siła nabywcza na mieszkańca wynosi 5 558 euro. Odpowiada to 67% średniej krajowej i niemal 37% średniej europejskiej. Mieszkańcy Warszawy mają w swojej dyspozycji 2,4 razy wyższą kwotę niż mieszkańcy powiatu kolneńskiego, podano.

Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca w Europie w 2021 r. wynosi 15 055 euro. Jednak wśród 42 krajów objętych badaniem ta kwota jest bardzo zróżnicowana.

„W Liechtensteinie, Szwajcarii i Luksemburgu jest najwyższa, z kolei w Kosowie, Mołdawii i Ukrainie najniższa. Mieszkańcy Liechtensteinu dysponują kwotą ponad 34 razy wyższą niż Ukraińcy” – czytamy w komunikacie.

16 z 42 badanych krajów znajduje się powyżej średniej europejskiej

Wszystkie kraje z pierwszej dziesiątki rankingu mają bardzo wysoką siłę nabywczą na mieszkańca, wyższą o co najmniej 55% od średniej europejskiej. Generalnie 16 z 42 badanych krajów znajduje się powyżej średniej europejskiej, pozostałe 26 poniżej, w tym m.in. Hiszpania, która z siłą nabywczą na poziomie 14 709 euro na mieszkańca jest nieco poniżej tej średniej. Ostatnia w zestawieniu, Ukraina, ma najniższą siłę nabywczą. Jej przeciętny mieszkaniec ma do dyspozycji 1 892 euro, czyli mniej niż 13% średniej europejskiej.

Badanie siły nabywczej „GfK Purchasing Power Europe 2021”

Badanie siły nabywczej „GfK Purchasing Power Europe 2021” jest dostępne dla 42 europejskich państw. Zawiera m.in. szczegółowe dane na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi.

Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowaną. Ranking siły nabywczej GfK jest tworzony w oparciu o nominalny dochód rozporządzalny populacji, co oznacza, że podane wartości nie uwzględniają inflacji. Wyliczenia są przeprowadzane na podstawie danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów i zarobków, świadczeń państwowych oraz prognoz instytucji gospodarczych. 

Źródło: ISBnews