Shoper przejął spółkę Shoplo za 17,5 mln zł

Shoper przejął spółkę Shoplo za 17,5 mln zł
Prezes Shopera Marcin Kuśmierz Fot. YT GPW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Shoper podpisał umowę z SumUp MG Holdings MR Sarl i nabył 100% udziałów Shoplo za kwotę 17,5 mln zł, podała spółka. Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu Software as a Service (SaaS), zaś Shoplo to trzecia najbardziej popularna tego typu platforma w kraju.

„Na podstawie umowy spółka nabyła 1 766 udziałów w Shoplo o wartości nominalnej 50 zł każdy stanowiących 100% kapitału zakładowego i uprawniających do 100% głosów na zgromadzeniu wspólników Shoplo. Cena udziałów w Shoplo wyniosła 17 490 000 zł z czego w dniu zawarcia umowy Shoper zapłaci na rzecz sprzedającego kwotę stanowiącą 80% ceny” – czytamy w komunikacie.

Płatność pozostałej części ceny została wstrzymana na poczet zabezpieczenia ewentualnych roszczeń spółki z tytułu umowy oraz będzie podlegać zapłacie przez spółkę na rzecz sprzedawcy w ten sposób, że 50% wstrzymanej kwoty będzie płatne w pierwszą rocznicę zawarcia transakcji, a kolejne 50% tej kwoty będzie płatne w drugą rocznicę zawarcia transakcji, podano także. 

Czytaj także: Shoper debiutuje na GPW >>>

Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększamy udział w rynku sklepów internetowych i powiększamy grono klientów o blisko 5 tysięcy firm prowadzących handel internetowy.

„Zyskają oni dostęp do szerokiej oferty usług, które będą wspierać ich rozwój sprzedaży i efektywność operacyjną” – powiedział prezes Shoper Marcin Kuśmierz, cytowany w komunikacie. 

Na platformie Shoplo działa około 4700 sklepów

Shoplo – właściciel platformy e-commerce – to spółka działająca w modelu SaaS. Powstała w 2012 r. Na jej platformie działa około 4 700 sklepów, a szczególnie silnie reprezentowane kategorie to ubrania, dzieci i hobby. Wartość sprzedanych produktów (GMV) sklepów działających na platformie wyniosło w 2020 r. 537 mln zł, a w pierwszej połowie tego roku – 361 mln zł. Przychody Shoplo w 2020 r. osiągnęły około 6,7 mln zł, a w pierwszej połowie 2021 r. wyniosły około 4 mln zł.

Czytaj także: Kup teraz, zapłać później ‒ Shoper uruchomił odroczone płatności PayPo >>>

„Spodziewamy się licznych synergii wynikających z tej transakcji, ponieważ Shoper i Shoplo adresowały swoimi rozwiązaniami ten sam fragment rynku i prowadziły względem siebie działalność konkurencyjną. Klienci już wkrótce będą korzystali z tej samej nowoczesnej platformy i wielokanałowej obsługi klienta” – dodał Kuśmierz.  

Shoper przejął klientów, umowy i partnerstwa biznesowe oraz zyskał prawa do marki Shoplo i jej domen internetowych

Zgodnie z umową, Shoper przejął klientów, umowy i partnerstwa biznesowe oraz zyskał prawa do marki Shoplo i jej domen internetowych. Ze względu na posiadanie własnej nowoczesnej platformy oraz odpowiednio zorganizowaną strukturę i zasoby kadrowe, Shoper nie przejął technologii oraz pracowników. Dotychczasowi użytkownicy platformy Shoplo skorzystają z atrakcyjnych rozwiązań platformy Shoper.

Czytaj także: Shoper wprowadza nową metodę płatności Google Pay >>>

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy pod tą samą nazwą (Shoper) dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w lipcu 2021 r.

Źródło: ISBnews