Sektor chemiczny debatuje o korzyściach z gazu łupkowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.05.250x16826 listopada w warszawskim hotelu Sheraton, uczestnicy "Polish Chemical Forum & Awards Gala", organizowanego przez Executive Club oraz Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, dyskutować będą o perspektywach dla polskich łupków. To jeden z tematów debaty, w której głos zabiorą eksperci z największych przedsiębiorstw  sektora chemicznego i energetycznego w Polsce oraz przedstawiciele administracji rządowej z Ministrem Skarbu Państwa na czele.

Polskie zasoby gazu łupkowego według szacunków ekspertów z  Państwowego Instytutu Geologicznego mogą sięgać nawet 750 mld metrów sześciennych. Wykorzystanie tego potencjału jest szansą na rozwój rodzimych zakładów chemicznych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednak intensyfikacja poszukiwań, a następnie eksploatacja ropy i gazu łupkowego w aktualnych warunkach legislacyjno-prawnych, dla przedsiębiorców działających w sektorze wydobywczym oznacza niepewność inwestycji. Część ekspertów wskazuje trzy główne obszary, które odpowiadają za obecny stan rzeczy: silny lobbing antyłupkowy w Unii Europejskiej, ograniczony dostęp do technologii oraz skomplikowane procedury w prawie krajowym.

Bariery w rozwoju eksploatacji polskich łupków wymagają obalenia licznych stereotypów poprzez rzetelne informowanie społeczeństwa o rzeczywistych profitach i zagrożeniach. Ten istotny dla polskiej gospodarki temat będzie ważnym elementem dyskusji podczas organizowanego przez Executive Club i Polską Izbę Przemysłu Chemicznego „Polish Chemical Forum & Awards Gala”, które odbędzie się już we wtorek, 26. listopada w warszawskim hotelu Sheraton. Liderzy polskiego przemysłu chemicznego poruszą kwestie związane z polityką energetyczną państwa oraz liberalizacją aktualnie obowiązującego prawa w kontekście uzależnienia Polski od importu gazu z Rosji. Odniosą się również do kwestii aktywności rządu sprzyjających rozwojowi polskiego przemysłu chemicznego.

W debacie wezmą udział liderzy najważniejszych przedsiębiorstw działających w sektorze chemicznym i petrochemicznym – m.in. Grupy Azoty, Ciech SA oraz LOTOS SA. W trzech panelach uczestnicy Forum rozmawiać będą również o efektach konsolidacji polskiej chemii, o aktywności państwa w kontekście rozwoju sektora oraz  o bazie surowcowej i potencjale innowacyjnym branży chemicznej.

Dyskusję zakończy wieczorna gala „Polish Chemical Awards”, na której zostaną przyznane nagrody dla liderów branży chemicznej w Polsce m.in w kategorii inwestycji roku, osobowości roku czy podmiotu finansującego roku.

Patronat honorowy nad Polish Chemical Forum objęło Ministerstwo Skarbu Państwa. Partnerami wydarzenia są m.in. firmy Ciech, Lotos, Synthos, Grupa Azoty, Enea, PwC, BASF, Bank Gospodarstwa Krajowego, Dow oraz Nord.

Szczegółowe informacje o programie konferencji dostępne są na stronie http://www.executive-club.com.pl/index.php/pl/26-listopada-2013

Źródło: Executive Club