Sektor bankowy wspólnie edukuje w obszarze finansów i cyberbezpieczeństwa

Sektor bankowy wspólnie edukuje w obszarze finansów i cyberbezpieczeństwa
Bankowcy dla Edukacji - Program sektorowy - Logo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 300 000 uczniów i rodziców, studentów i seniorów na zrealizowanych bezpośrednio lekcjach i wykładach z zakresu finansów osobistych, bankowości i cyberbezpieczeństwa oraz co najmniej 1 000 000 odbiorców różnego rodzaju materiałów edukacyjnych - to tegoroczny bilans Programu "Bankowcy dla Edukacji" realizowanego już od 5 lat przez Warszawski Instytut Bankowości. W ostatnich dniach, ta inicjatywa edukacyjna Związku Banków Polskich została po raz kolejny doceniona - tym razem nagrodą Pro Juvenes 2021 przyznaną przez Parlament Studentów RP w kategorii "Działania CSR".

Sektor bankowy w Polsce już od wielu lat jest zaangażowany w szeroko rozumianą edukację ekonomiczną polskiego społeczeństwa.

(Program Bankowcy dla Edukacji) dotarł bezpośrednio łącznie do blisko 2 milionów osób – uczniów, studentów, dorosłych, przedstawicieli różnych grup zawodowych i seniorów.

Na uwagę zasługują, zarówno inicjatywy poszczególnych instytucji, w tym fundacji bankowych, jak i te wypracowane przez środowisko i realizowane w imieniu całego sektora.

Czytaj także: „CYFROWO I BEZPIECZNIE. A Ty jak wybierzesz?”, czyli kolejna odsłona kampanii filmowej „Bankowcy dla Edukacji”

5 lat Programu „Bankowcy dla Edukacji” ZBP

Sztandarowym przykładem takich działań jest Program „Bankowcy dla Edukacji”, uruchomiony przez Związek Banków Polskich i Fundację Warszawski Instytut Bankowości przy strategicznym wsparciu praktycznie całego sektora bankowego, w tym m.in. kluczowych partnerów – banku centralnego, banków państwowych i prywatnych, w tym spółdzielczych oraz instytucji infrastruktury bankowej, na czele z Biurem Informacji Kredytowej S.A. i Krajową Izbą Rozliczeniową S.A oraz ich akcjonariuszami.

Program to już 5 lat intensywnych działań i wyzwań, w które zaangażowało się ponad 800 różnego rodzaju instytucji. Dziś to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie, którego fundamentem jest bezprecedensowe w skali kraju zaangażowanie całego sektora gospodarki (w tym przypadku bankowego) w masowe, pozaformalne działania edukacyjne.

Edukacja ekonomiczna i cyfrowa to jedno z wyzwań, któremu musi sprostać zarówno administracja publiczna, jak i sektor prywatny

Od początku, dotarły one bezpośrednio łącznie do blisko 2 milionów osób – uczniów, studentów, dorosłych, przedstawicieli różnych grup zawodowych i seniorów.

Było to możliwe dzięki wsparciu m.in. ponad 17 tys. współpracujących nauczycieli i ponad 1 tys. pracowników sektora bankowego, przeszkolonych do prowadzenia lekcji w szkołach podstawowych i średnich. Efekty Programu BdE to także zaangażowanie blisko 7 tys. szkół i uczelni oraz ponad 400 porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego.

Dodatkowo, w 2021 r. w ramach Programu przygotowano i udostępniono m.in. kursy e-learningowe dla młodzieży i studentów, wirtualną wycieczkę po świecie finansów i bankowości czy serię filmów edukacyjnych z obszaru bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Jak wskazują organizatorzy nie ulega wątpliwości, że edukacja ekonomiczna i cyfrowa to jedno z wyzwań, któremu musi sprostać zarówno administracja publiczna, jak i sektor prywatny.

Czytaj także: Santander Consumer Bank rusza z kampanią edukacyjną o finansach

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ekonomią

Potwierdzają to tegoroczne badania WIB i Fundacji GPW. Według nich pandemia wpływa na postrzeganie przez Polaków znaczenia wiedzy ekonomicznej – ponad połowa badanych po ostatnim roku chce wiedzieć więcej na temat finansów i funkcjonowania gospodarki (57%) oraz cyberbezpieczeństwa (53%).

Najpopularniejszymi źródłami wiedzy dla ponad połowy Polaków w 2021 r. jest Internet (59%) oraz banki i inne instytucje finansowe (54%)

Rośnie popyt na wiedzę z zakresu inwestowania, a zdecydowana większość badanych jest zdania, że zajęcia z edukacji finansowej powinny mieć charakter obowiązkowy. Najpopularniejszymi źródłami wiedzy dla ponad połowy Polaków w 2021 r. jest Internet (59%) oraz banki i inne instytucje finansowe (54%).

Więcej informacji na stronach www Związku Banków Polskich (www.zbp.pl),

Warszawskiego Instytutu Bankowości (www.wib.org.pl),

oraz Programu „Bankowcy dla Edukacji” (www.bde.wib.org.pl)

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP