Scuderia Ferrari wprowadza nowy bolid Formuły 1 – model F138

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130205.bolid.f1.250x164W ostatni piątek, w rodzinnym mieście Ferrari - Maranello we Włoszech, odbyła się gorąco oczekiwana premiera najnowszego jednoosobowego auta Formuły 1 dla Scuderii Ferrari. Nowy bolid, który prowadzić będą Fernando Alonso i Felipe Massa w sezonie 2013 Formuły 1, został zaprezentowany w sali szczelnie wypełnionej międzynarodową grupą dziennikarzy z niecierpliwością oczekującą nowego Ferrari F138.

Wskutek intensywnych opadów śniegu w ubiegłym roku Ferrari zmuszone było do odwołania ceremonii. W tym roku, firma nie miała takich problemów. W wydarzeniu wzięło udział kilku VIP-ów z Ferrari, w tym Luca di Montezemolo, Stefano Domenicali, Fernando Alonso i Felipe Massa. „W ubiegłym sezonie o mały włos nie wygrałem konkursu Drivers’ Championship. Tym samym, mam nadzieję, że dzięki wielomiesięcznym próbom z F138 ze Scuderii Ferrari i partnera technicznego, firmy Shell, po raz trzeci uda mi się zdobyć tytuł mistrza świata.” – mówi Alonso.

F138 to 59. samochód skonstruowany przez Ferrari z myślą o udziale w Formule 1. Liczba w nazwie jest połączeniem bieżącego roku i liczby cylindrów, co ma podkreślić fakt, że to ósmy i ostatni rok rywalizacji dla konfiguracji silnika V8.

Samochód stanowi interpretację tegorocznych regulacji technicznych i sportowych, które zasadniczo zbytnio się nie różnią od regulacji z ubiegłego sezonu. Tym samym, F138 jest z punktu widzenia podstawowych zasad konstrukcyjnych ewolucją F2012, choć każdemu elementowi przyjrzano się na nowo, by zmaksymalizować osiągi przy zachowaniu cech stanowiących podstawę niezwykłej niezawodności z ubiegłego sezonu.

Korzeni współpracy partnerskiej obu firm należy szukać już w 1929 roku, gdy Shell rozpoczął dostarczanie paliw i smarów samemu Enzo Ferrari. Partnerzy techniczni razem walczyli o zwycięstwo w pierwszym sezonie Formuły 1 w 1950 roku – a w ubiegłym sezonie świętowali pięćsetny wspólny wyścig. Partnerstwo techniczne z firmą Shell przyniosło dalsze postępy na froncie prac nad paliwami i smarami, których celem jest wzrost osiągów i utrzymanie ich w trakcie użytkowania silnika, jak również ograniczenie zużycia paliwa.

„Chciałbym podziękować firmie Shell za wsparcie udzielane od samego początku firmie Ferrari. Shell zwiększył moc naszych aut i wnadchodzących latach poprosimy o więcej” – podsumował efekty wspólnej pracy – Stefano Domenicali, szef ekipy Scuderia Ferrari.

„Samochód wygląda fantastycznie. Nie możemy się doczekać, by ujrzeć go na torze. Shell pracował nad rozwojem wydajnych paliw i smarów dla F138 w bardzo bliskiej współpracy ze Scuderia Ferrari. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, co czeka ekipę Ferrari w nadchodzącym sezonie”, powiedział Richard Bracewell –  menedżer ds. sponsoringu globalnego, Shell