Santander Consumer Bank: według połowy Polaków ich sytuacja finansowa pogorszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym

Santander Consumer Bank: według połowy Polaków ich sytuacja finansowa pogorszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym
Źródło: Santander Consumer Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aż 50 proc. Polaków twierdzi, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się względem ubiegłego roku, wynika z badania przeprowadzone na rzecz raportu "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022"

Do osób najbardziej dotkniętych zmieniającym się na niekorzyść stanem portfela należą kobiety (56 proc. w porównaniu z 44 proc. mężczyzn). Na pogorszenie sytuacji materialnej narzekają też osoby w wieku 40-49, 50-59 lat oraz seniorzy (w każdej grupie powyżej 50 proc. wskazań). Co ciekawe, gorszy stan portfela względem okresu sprzed roku dostrzegają też najlepiej zarabiający od 7 000 zł netto w górę (52 proc.) oraz absolwenci uczelni wyższych (55 proc. wskazań).

Sytuacja Polaków rok do roku znacznie się pogorszyła

Po wynikach tegorocznego wiosennego badania widzimy, że sytuacja Polaków rok do roku znacznie się pogorszyła.

– komentuje Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku. – W 2021 roku tylko 25 proc. Polaków uznało, że ich sytuacja finansowa wypadała gorzej względem 2020. Narzekała na nią  podobna liczba seniorów (powyżej 50 proc. wskazań w tej grupie), 27 proc. zarabiających najwięcej i 19 proc. absolwentów wyższych uczelni. Tegoroczne wyniki są o wiele mniej pozytywne, co świadczy o tym, że obecna sytuacja gospodarczo-polityczna miała duży wpływ na sytuację finansową Polaków.

Czytaj także: W czasie pandemii bardziej kontrolujemy domowe budżety; uważamy, że nasze finanse pogarszają się >>>

Przyznają to zresztą sami ankietowani. Aż 58 proc. Polaków stwierdziło, że ostatnie okoliczności społeczno-ekonomiczne w Polsce i wojna w Ukrainie wpływa na ich rezygnację z większych wydatków. Najbardziej dotyka to kobiety (64 proc. w zestawieniu z 52 proc. mężczyzn), osoby w wieku 40-49 lat (75 proc.), absolwentów uczelni wyższych (68 proc.) i zarabiających najmniej, tj. do 2 000 zł netto na miesiąc (66 proc.). 12 proc. osób  stwierdziło, że to co dzieje się na arenie międzynarodowej i sytuacja w kraju nie mają wpływu na to, że odmawiają sobie większych wydatków. Tutaj przeważają mężczyźni (19 proc.), najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat (30 proc.) oraz zarabiający od 7 000 zł netto w górę (34 proc.).

Co konkretnie wpływa na pogorszoną sytuację Polaków?

Według ankietowanych w badaniu na zlecenie Santander Consumer Banku czynnikiem, który ma największy wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej Polaków jest inflacja i wzrost cen (47 proc.). Na drugim miejscu znalazła się niepewność związana z Polskim Ładem (32 proc.). Następne w kolejności były wojna w Ukrainie (28 proc.) i rosnące stopy procentowe (26 proc.).

– W zachowaniu stabilności budżetu domowego w obecnej sytuacji mogą pomóc produkty bankowe, takie jak raty w sklepie tradycyjnym lub internetowym – dodaje Renata Wrzaskowska, Ekspert ds. Projektów Marketingowych z Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi Santander Consumer Banku. – W Santander Consumer Banku w obu przypadkach można rozłożyć spłatę nawet na 50 miesięcy i w ten sposób samodzielnie ustalić wysokość rat. Pozwala to zachować pełną kontrolę nad swoimi finansami i może sprawić, że nie trzeba będzie rezygnować z większych wydatków.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.

Źródło: Santander Consumer Bank / SCB