Santander Bank Polska nie musi już utrzymywać dodatkowego buforu na kredyty walutowe

Santander Bank Polska nie musi już utrzymywać dodatkowego buforu na kredyty walutowe
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska nie ma już obowiązku utrzymywania dodatkowego wymogu kapitałowego, nałożonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, podał bank.

@SantanderBankPL nie ma już obowiązku utrzymywania dodatkowego wymogu kapitałowego, nałożonego przez @uknf #SantanderBankPolska

„Zarząd Santander Bank Polska informuje, iż w dniu 12 listopada 2019 r. otrzymał decyzję Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji wydanej przez KNF w dniu 15 października 2018 r. w przedmiocie zalecenia utrzymania przez bank funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych ponad wartość wynikającą z wymogów (…).  W związku z powyższym bank nie ma obowiązku utrzymywania dodatkowego wymogu kapitałowego, o którym mowa w decyzji, której wygaśnięcie stwierdzono” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: KNF obniżyła bufor na ryzyko portfela walutowego grupy PKO BP >>>

Dotychczasowy poziom dodatkowego wymogu kapitałowego Banku, o którym mowa powyżej, wynosił 0,51 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego.

Na dzień sporządzenia niniejszego raportu bank spełnia wymagania Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych, zarówno w ujęciu jednostkowym jak i skonsolidowanym, podsumowano.

Czytaj także: KNF obniżyła bufor na ryzyko portfela walutowego Millennium >>>

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Źródło: ISBnews